Заявление за напускане

21.05.2013, 16:39 40238 24

#20 | 21.05.2013, 16:39
Публикации: 932 / 28
 ;D за хаваите не знам може и да сте права ...но работника  не е крепостен ,както предполагам ще се съгласите и законо ясно го казва .
Прекратяването с предизвестие има общо предназначение – свободата на труд. ТПО се прекратява от работника и служителя без мотивация, достатъчно е да се спази срока на предизвестяване. Правото е субективно. Предоставено е с изрична разпоредба на закона – чл. 326 ал. 1 КТ. Може да се упражнява по преценка на работника и служителя. Това право съществува по конкретно индивидуално ТПО. То внася промяна в отношенията между работника и служителя и работодателя – прекратява ги.
Правото се упражнява извънсъдебно с едностранно волеизявление. То не трябва да е мотивирано, но трябва да е ясно категорично, безусловно да личи волята за прекратяване на ТПО. В същото време заявлението на работника и служителя за прекратяване на ТПО не може да се поставя в зависимост от поведението на насрещната страна или някакви други обстоятелства.
  затова си мисля,че е достатъчно работника да посочи дата от която иска да му бъде прекратен ТД,едва ли законодателя е предвидил всеки работник да е юрист ..аз така си мисля

#21 | 21.05.2013, 16:49
Публикации: 5497 / 371
затова си мисля,че е достатъчно работника да посочи дата от която иска да му бъде прекратен ТД,едва ли законодателя е предвидил всеки работник да е юрист ..аз така си мисля

Ако молбата за напускане е входирана на дата 16.04. с дата на напускане 16.05. - тогава е с предизвестие.
Но във вашият случай нещата не са така поставени.

Всъщност спирам да пиша, направете, както сметнете за необходимо и дано няма последствия
#22 | 21.05.2013, 16:56
Публикации: 932 / 28
dalila,надявам се че не приемате цялата дискусия,като някакво надприказване ,изключително съм благодарен на всички пишещи и се надявам темата да бъде развита до някакъв край,за нещо доста елементарно  се вижда колко противоречия възникват .
разбира се ,че всеки взема сам решения но е хубаво ,ако можеш да го подкрепиш и с мнението на други  колеги,които имат опит и могат да бъдат достатъчно категорични а аз лично тук наистина чета колеги с интерес ...
#23 | 21.05.2013, 17:16
niniv
Тук колега няма място за дискусия :) Работника НЕ Е подал заялвение за напускане с предизвестие по чл.326.Рабтодателя НЕ Е приел молбата му за напускане по взаимно съгласие от 16.05 т.е вие като цяло нямате никакво законово право да го освободите.Поне по чл.326 или чл.325 :) Всичко е въпрос на решение на работодателя и съответен риск.Всичко останало са празни юридически приказки.Закона си е закон и в КТ ясно е указано кое е законно и кое не е.Ако желаете го спазвате.Глобите са си ваши  :thumbup:
#24 | 21.05.2013, 17:20
niniv
И да,работника не е крепостен,но и работодателя не е крепостен на него  :wink1: Неговото право е да подаде заявление за напускане с предизвестие по чл.326.Той НЕ МОЖЕ да изисква да бъде освободен без предизвестие по чл.325 т.1 .Основанието тук е ПО ВЗАИМНО СЪГЛАСИЕ а за да е едно съгласие взаимно то трябва да са съгласни и двете страни  :thumbup:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група