Фактура за авансово плащане

11.06.2013, 14:10 4411 3
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

11.06.2013, 14:10
Публикации: 2 / 0
Здравейте! Имам такъв въпрос: фирма, която не е регистрирана по ЗДДС, издава на свой клиент (регистриран по ЗДДС) фактура за авансово плащане, свързано с изработка на машина. Междувременно, фирмата се регистрира по ЗДДС. Фактурата за остатъчното плащане трябва да е данъчна, как стои въпроса с ДДС-то, само върху остатъчната сума ли ще бъде и въобще как ще се отрази?
#1 | 11.06.2013, 14:53
Публикации: 255 / 8
Вижте чл. 25 ал. 8 от ЗДДС. Данъкът за получения аванс се дължи заедно с данъка по самата доставка, най- просто казано.
#2 | 11.06.2013, 16:30
Публикации: 6317 / 1026
Здравейте,

Длъжни сте да издадете данъчна фактура за сумата на цялата доставка.
Основанието от ЗДДС:

чл. 113.
......................
          (10) Когато регистрирано лице извърши облагаема доставка, за която е получило авансово плащане преди датата на регистрацията си по този закон, лицето издава фактура, в която посочва цялата данъчна основа на доставката.


Самата фактура издавате за цялата сума и на реда "сума за плащане" записвате остатъка за доплащане.
#3 | 12.06.2013, 09:16
Публикации: 2 / 0
Благодаря!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове