Здравейте и на Вас
Четейки това :
ДАНЪЧНО ТРЕТИРАНЕ НА ПРИСПАДНАТ ДАНЪЧЕН КРЕДИТ ЗА НАЛИЧНИ АКТИВИ ПРИ РЕГИСТРАЦИЯ ИЛИ ПОВТОРНА РЕГИСТРАЦИЯ ПО ЗДДС
Седмичен законник бр. 6, 16 - 22 февруари 2009 г.
Закон за корпоративното подоходно облагане
В бр. 11 от 2008 г. на сп. “Финанси и право” Людмила Мермерска, данъчен консултант, разглежда данъчното третиране на приспаднат данъчен кредит за налични активи при регистрация или повторна регистрация по ЗДДС.
Както и през предходната 2007 г., не се извършва никакво регулиране с приспаднат данъчен кредит, ако данъкът върху добавената стойност (ДДС) не е включен в историческата цена на актива (чл. 47, ал. 2, т. 1 от ЗКПО).
Например, ако през 2008 г. новосъздадена фирма е наясно, че ще се регистрира в рамките на годината по ЗДДС и не включва начисления ДДС в историческата цена на придобиваните активи, то последващата регистрация по ЗДДС не води до никакво данъчно преобразуване.
При условие че активите - дълготрайни и краткотрайни - са заведени с ДДС, ако при регистрация/пререгистрация по ЗДДС фирмата:
- не намалява балансовата стойност на дълготрайните активи в САПл и респективно -стойността на неамортизируемите активи (най-вече материалните запаси) с приспаднатия данъчен кредит и отчете съответно приспаднатия данъчен кредит като приход, тя не следва да извършва данъчно преобразуване (чл. 47, ал. 1 от ЗКПО, по аргумент от противното); - намалява балансовата стойност на дълготрайните активи в САПл и респективно стойността на неамортизируемите активи (най-вече материалните запаси) с приспаднатия данъчен кредит, а не го отчита като приход, приспаднатият данъчен кредит следва да се посочи в увеличение (чл. 47, ал. 1 от ЗКПО). По отношение на това правило от 01.01.2008 г. са налице някои особености, засягащи неамортизируемите активи (най-вече материалните запаси), а именно:
1. Ако неамортизируемите активи (най-вече материалните запаси) се отпишат в годината на регистрацията или повторната регистрация по ЗДДС, не се извършва никакво преобразуване (чл. 47, ал. 2, т. 2 от ЗКПО). Например ако търговска фирма, регистрирана по ЗДДС през 2008 г., продаде всички стоки през същата година, за които е възстановен данъчен кредит, не се извършва корекция с данъчния кредит;
2. Ако неамортизируемите активи (най-вече материалните запаси) не се отпишат (например продадат) през 2008 г., следва да се извърши корекция с приспаднатия данъчен кредит на общо основание, т.е. той да се посочи в увеличение по реда на чл. 47, ал. 1 от ЗКПО. През следващата година обаче (в годината на отписване) счетоводният финансов резултат се намалява със сумата на приспаднатия данъчен кредит за съответния актив, с която е увеличен счетоводният финансов резултат в предходна година (чл. 47, ал. 3 ЗКПО).
Активите остават със сегашните си стойности в ДАП и САП.
Следва , че трябва при качването на фактурите по описа в дневник Покупки , за които искам данъчен кредит да ги осчетоводя
Дт 4531 / Кт 709 , след това при получаването на парите
Дт 503 / Кт 4538Отразявам го като приход по сметка 709 и не правя годишно изравняване на ГДД , не го посочвам никъде в ГДД .
На прав път ли съм ?