По 1-ви въпрос:
В ЗДДФЛ е предвидено как да бъдат заведени активи, собственост на физическото лице, в предприятието на едноличния търговец:
Скрит текст :
чл. 27. (1) Физическо лице - собственик на предприятието на едноличния търговец, може да включи в имуществото на едноличния търговец придобити от него движими и недвижими вещи, които:
1. не са в режим на съсобственост, или
2. са част от съпружеска имуществена общност.
(2) Вещите по ал. 1 се завеждат в счетоводството на едноличния търговец по документално доказаната им цена на придобиване.
(3) В случаите по ал. 1 физическото лице - собственик на едноличния търговец, съставя протокол, в който по-сочва вида на вещта и цената по ал. 2.
(4) В случаите по ал. 1, т. 2 другият съпруг декларира с нотариално заверена декларация съгласието си за включ-ване на вещта в имуществото на едноличния търговец.
(5) Ако впоследствие вещта по ал. 1 бъде изключена от имуществото на едноличния търговец и премине към физическото лице - собственик, за данъчни цели се смята, че физическото лице - собственик на едноличния търговец, извършва продажба на тази вещ по пазарна цена, независимо от обстоятелствата по чл. 13. Облагаемият доход се определя като разлика между:
1. пазарната цена и данъчната стойност - за данъчни амортизируеми активи по Закона за корпоративното по-доходно облагане;
2. пазарната цена и документално доказаната цена на придобиване - за всички други вещи.
(6) Данъчните временни разлики по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане, които са свързани с вещ по ал. 1, не се признават за данъчни цели към момента на продажбата по ал. 5 и през следващите години.
(7) Пазарната цена по ал. 5 се приема за цена на придобиване при последваща продажба или замяна на вещта от физическото лице - собственик, както и при последващо прилагане на ал. 2.
Този текст касае активи с веществена форма. Не мисля, че следва останалите активи, извън движимите и недвижими вещи, да се прехвърлят "автоматично" в новосъздаденото предприятие. Още по-малко това изглежда приложимо за пасивите. Лицето е упражнявало дейност като ЗП в качеството си на ФЛ. Струва ми се, че да се прехвърлят пасиви от тази дейност е все едно да прехвърлим на ЕТ и сметката за битови разходи.
По 2-ри въпрос:
В продължение на същото разсъждение не виждам пречка, включените по реда на ЗДДФЛ активи в ЕТ, за които има фактури на името на ФЛ да бъдат отразени в описа на активите при регистрацията по ЗДДС?!... Опитайте и ще видим каква ще е реакцията на данъчните.