Предизвестие и болничен

31.07.2013, 15:10 16988 3

31.07.2013, 15:10
Публикации: 32 / 0
В предизвестие съм до 29.07.13г и същевременно съм и в болнични от 22.07.2013 и на 29.07.13 имам продължение на болничния.Правилно ли е прекратяването ми на трудовия договор след изтичане на предизвестието след като в тази дат съм в болничен?
Благодаря на отзовалите се !!!
#1 | 31.07.2013, 15:18
Публикации: 1166 / 86
Предизвестието Ви е връчено(получено) преди болничния, с изтичането му трудовия договор се прекратява. Обстоятелството, че  по време на предизвестието сте в „болнични” не спира, и не удължава неговия срок.
#2 | 31.07.2013, 15:19
Публикации: 32 / 0
Благодаря много!!!
Лек и хубав ден!!!
#3 | 31.07.2013, 16:55
Публикации: 2027 / 254
Служител е получил едномесечно предизвестие за прекратяване на трудовия договор поради съкращаване на щата, но в деня на изтичане на предизвестието е в болнични. Трябва ли за уволнението да се иска разрешение от инспекцията по труда? Удължава ли се срокът на предизвестие с дните на отпуск по болест?

Връченото на работника или служителя предизвестие за прекратяване на трудовия договор е едностранен акт на работодателя, който предизвиква правни последици от момента на връчването му. А последицата е, че трудовият договор се прекратява с изтичане срока на предизвестието, а при неспазване на този срок - с изтичането на съответната част от него. Следствие от това разбиране е правото на всяка страна да прекрати договора и преди да изтече срокът на предизвестие, като заплати на другата страна обезщетение в размер на брутната заплата за неотработения срок на предизвестието.
Поради това при връчено предизвестие трудовият договор се прекратява, без да е необходимо да се получи съгласие от инспекцията по труда. Освен това по същите причини срокът на предизвестие не се продължава с дните на отпуск по болест. Ако лицето е започнало да получава от ДОО обезщетение за временна неработоспособност, то ще продължава да получава обезщетението в сроковете, определени от КСО.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група