Съгласно СС2:
Доставна стойност на стоково-материалните запаси (историческа цена)
4. Доставната стойност представлява сумата от всички разходи по закупуването и преработката, както и от други разходи, направени във връзка с доставянето на стоково-материалните запаси до сегашното им местоположение и състояние (материали, продукция, стоки, незавършено производство и др.).
Разходи по закупуване
5.1. Разходите по закупуване включват покупната цена, вносните мита и такси, невъзстановимите данъци и акцизи, разходите по доставката и други разходи, които допринасят за привеждане на материалите и стоките в готов за тяхното използване вид. Търговската отстъпка, рабатът и други подобни компоненти се приспадат при определяне на разходите по закупуване.
5.2. Разходите по доставката могат да бъдат свързани със:
а) превози;
б) товарни и разтоварни операции;
в) монтаж и пробна експлоатация.
5.3. Не се включват в разходите по закупуване:
а) складовите разходи за съхраняване на материалните запаси;
б) административните разходи;
в) финансовите разходи;
г) извънредните разходи.
Тези разходи се отчитат като текущи разходи за периода, през който са извършени..........
........................ ................
Други разходи
7.1. В стойността на стоково-материалните запаси се включват други разходи, доколкото те са направени във връзка с довеждането на стоково-материалните запаси до настоящото им място и състояние, т.е. в стойността на стоково-материалните запаси могат да се включат съответните непроизводствени разходи или разходите по проектиране на продукти за конкретни клиенти.
7.2. В стойността на стоково-материалните запаси не се включват следните разходи:
а) количеството на вложените материали, вложен труд или други разходи, свързани с производството извън нормалните граници;
б) за издръжка на складовете освен в случаите, когато са необходими за производствения процес, предхождащ един следващ производствен етап;
в) административните разходи, които не са свързани с довеждането на стоково-материалните запаси до сегашното им място и състояние;
г) разходите за продажбата.
Тези разходи се отчитат като текущи разходи за дейността в периода, в който са направени.
Разходите за транспорт на стоките от Италия се включват в тяхната стойност. Тези, които са свързани с последващата продажба са текущ разход за дейността и не се включват в стойността на стоките по с/ка 304.Това е от гледна точка на счетоводните стандарти.
Но има и управленско счетоводство. И в продажната цената на стоката е редно да бъдат заложени, както разходите за транспорт при доставката, така и тези при продажбата.