Да, процедурата е сложна.
По отношение на ДДС, продължавайте да подавате нулеви СД. Ако не ви спадане оборота под 50000лв до завършване на процедурата за прекратяване на ЕООД /минималният срок е шест месеца/, така или иначе при приключване на процедурата по прекратяване на ЕООД в АП ще подадете в 14-дневен срок заявление за дерегистрация на основание чл.107, т.4, буква а- прекратяване на юридическо лице.
По отношение на прекратяването: Запознайте се с чл.153 и чл.266-274 от Търговския закон, както и с чл.48-50 от Наредбата за търговския регистър.
Първо трябва едноличния собственик на капитала да вземе събрание решение на общото за прекратяване на Дружеството, обявяването му в ликвидация, срок на ликвидацията, назначаване на ликвидатор, възнаграждение на ликвидатора.
Изготвя се съгласие на ликвидатора, в което се съгласява, да бъде назначен като ликвидатор, като се посочва и как се разписва /спесимен/, заверява се нотариално.
Подава се уведомление до НАП по чл.77, ал.1 от ДОПК, че ще прекратявате Дружеството. В срок от 60-дни НАП ще ви издаде удостоверение, ако нямате задължения /възможно е да минете ревизия, зависи от проверяващия/.
Трябва да поискате от НОИ удостоверение, че сте предали архива на ТРЗ /ако имате работници/, валидността му е 12 месеца. За целта, ако сте имали работници, трябва да спазите изискванията на Наредбата за предаване на разплащателни ведомости.
След като сте получили от НАП удостоверението, попълвате Заявление Б6 за обявяване в ликвидация, плащате такса 50лв, прилагате: протокол от общото събрание, нотариално завереното съгласие, Декларации по чл.13, ал.4 и ал.5 от ЗТР, удостоверението от НАП, платежно за платена такса.
След това трябва да уведомите писмено всички кредитори, отделно трябва да публикувате покана до кредиторите да предявят вземанията си, определяте и срок, който е минимум 6 месеца, считано от датата на публикуване на поканата в АП. Обявяването на поканата става чрез подаване на заявление Г1, таксата е 50лв, към заявлението прилагате: поканата, платежно за таксата, декларации по чл.13, ал.4 и ал.5 от ЗТР.
Може да подадете заявлението за обявяване в ликвидация Б6 и заявлението за обявяване на поканата Г1 едновременно, но задължително при подаването трябва да се спази следната поредност: първо Б6, второ /със следващ входящ номер/ - Г1.
Ликвидаторът съставя начален ликвидационен баланс към датата на вземане на решението за прекратяване.
Имайте предвид, че ако от датата на обявяване на поканата не са изтекли шест месеца, а в решението на ОС срокът за ликвидация е изтекъл, ще трябва да предприемете процедура за продължаване срока на ликвидация. Това се случва, когато е приет минималният срок на ликвидацията 6месеца, но сте се забавили е при подаване на поканата и част от тези 6 месеца вече са изминали.
Ако обаче в решението на ОС сте приели срок по-голям от шест месеца за приключване на ликвидацията, ще трябва да изчакате да изтече този срок, преди да предприемете действия по заличаване на ЕООД, независимо от това, че срокът по поканата е вече изтекъл.
След изтичане срокът на ликвидация се подава заявление А4, с което се обявява заличаване на ЕООД, таксата е 30лв. Към заявлението се прилагат: начален баланс към датата на вземане на решението за прекратяване, краен ликвидационен баланс към дата на подаване на заявлението, пояснителен доклад на ликвидатора, отчет за дейността от ликвидатора, протокол от ОС за приемане на ликвидационния баланс, отчета и доклада на ликвидатора., декларации по чл.13, ал.4 и ал.5 от ЗТР, платежно за таксата, Удостоверение от НОИ.
На същият ден, в който подадете заявлението А4 за заличаване трябва да подадете и годишна декларация по чл.162 от ЗКПО, там са посочени и придружаващите я документи. Естествено и ГОД за предприятията в ликвидация.
Това е, но само в общи линии, по-сложното е разпределянето на имуществото и достигане до нулев краен ликвидационен баланс.
Ако материята ви се струва сложна, а тя действително е, то тогава, както ви посъветва ditzve, се обърнете към адвокат.