Прекъсване на майчински при създаване на нова фирма

19.08.2013, 19:31 14250 10

19.08.2013, 19:31
Публикации: 4 / 0
Здравейте,

    Жена ми работи на трудов договор и в момента е в майчинство. Наскоро си направи фирма, в която е регистрирана като управител. В декларацията за изплащане на парично обезщетение тя декларира, че "...не продължавам да упражнявам трудова дейност като самоосигуряващо се лице." Тя ще извършва само управленска дейност във фирмата и до колкото прочетох тя трябва да се осигурява по ДУ, а не по СОЛ, което означава, че тя не е самоосигуряващо се лице и според мен не би трябвало да и прекъснат майчинските.
#1 | 19.08.2013, 21:06
niniv
Грешно предполагате :)
ДУК е приравнен на трудов договор и се осигурява там за всички рискове включително за временна неработоспособност и майчинство :)
#2 | 19.08.2013, 22:12
Публикации: 4 / 0
Да, предполагам, че има някаква уловка, но все още не мога да я схвана. Всъщност жена ми като управител на фирма става самоосигуряващо  се лице или греша?
#3 | 20.08.2013, 07:42
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
Само по себе си регистрирането на фирма не е основание за самоосигуряване. Съпругата Ви има задължение да се регистрира като СОЛ при започване на дейност на фирмата.
От друга страна, започването на трудова дейност не е основание само по себе си за прекъсване изплащането на парично обезщетение заотглеждане на малко дете.

Според чл. 46, ал. 3 от КСО:
          (3) (Нова - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Парично обезщетение за временна неработоспособност и за бременност и раждане не се изплаща на лица, упражняващи трудова дейност, която е основание за осигуряване за общо заболяване и майчинство през периодите, за които са издадени актове от здравните органи.

Ако съпругата Ви се осигурява като СОЛ, без да се осигурява за ОЗМ и не ползва болнични като СОЛ, може да продължи да получава пълния размер на майчинството.

#4 | 20.08.2013, 11:59
Публикации: 4 / 0
До колкото разбирам, в конкретния случай чл. 46, ал. 3 от КСО не е нарушен. Ако обаче се регистрира като СОЛ, то това автоматично означава, че във фирмата си тя ще извършва трудова дейност като СОЛ, а в декларацията за майчинските пише "...не продължавам да упражнявам трудова дейност като СОЛ. ", следователно е в нарушение на декларацията. До колкото прочетох в други теми, ако управител на фирма извършва само управленска дейност, то той може да се осигурява по ДУК, а не като СОЛ. А и не мога да разбера защо трябва да се самоосигурява след като е на трудов договор в друга фирма от където по принцип се осигурява.
#5 | 20.08.2013, 12:06
Публикации: 2027 / 254
#6 | 20.08.2013, 13:39
Публикации: 4 / 0

Въпросите към НОИ в документа са точно въпросите, от които и аз се интересувах. Благодаря за споделената информация и спестеното време за търсене на подробен и изчерпателен отговор  :thumbup:
#7 | 20.08.2013, 13:51
Публикации: 2027 / 254
Въпросите към НОИ в документа са точно въпросите, от които и аз се интересувах. Благодаря за споделената информация и спестеното време за търсене на подробен и изчерпателен отговор  :thumbup:

 :thumbup: За нищо , радвам се че помогнах .
#8 | 03.09.2013, 15:37
90518
Здравейте, в момента съм в майчинство, но ми предлагат почасова работа на граждански договор във фирма различна от тази, от която съм излязла в майчинство. Ще ми бъде ли то прекъснато, ако приема работа на граждански договор? Благодаря!
#9 | 03.09.2013, 15:49
Публикации: 3326 / 256
Гражданския договор няма нищо общо с майчинството. Там не се внасят осигуровки по фонд ОЗМ. Така, че може да приемете работата. Дори и да бяхте на ТД при втори работодател за майчинството до 2 годинки няма значение, че работите на друго място, пак ще си вземате обезщетението от 310лв.
#10 | 03.09.2013, 15:55
Публикации: 962 / 103
Ето и отговора на сайта на НОИ: http://www.nssi.bg/forusers/faq/243-faqbgbenefits/967-faqbenefits1
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група