Служебни бележки по чл.45 от ЗДДФЛ и годишно преизчисляване доходи 2016

24.01.2017, 19:20 13720 15
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

24.01.2017, 19:20
Публикации: 17 / 0
Здравейте,
какъв е ангажиментът на работодателя по основно трудово правоотношение към 31 декември да направи преизчисление на данък при положение, че не е получил от лицата служебни бележки за доходи по трудови правоотношения от предишен работодател, а от трудовите книжки на лицата е видно, че са имали трудови договори през 2016.
Имам мнение по въпроса и то е, че не трябва да се прави преизчисление и служебната бележка, която се издава трябва да бъде по чл.45, ал.2, т.1,2 и з от ЗДДФЛ, независимо, че  дружеството е работодател по основно трудово правоотношение към 31 декември

Съжалявам, ако вече е дискутирано във форума, но лично аз не откривам конкретна тема.

Ще бъда благодарен за Вашите мнения и коментари
#1 | 24.01.2017, 19:26
Публикации: 2959 / 398
А как на практика да преизчисли, след като няма пълната информация? :)
#2 | 24.01.2017, 19:37
Публикации: 17 / 0
Така е- прав сте, затова и мнението ми е, че не би трябвало да се прави, но сме коментирали с колеги, че в предходни години са имали проблеми, че не правят преизчисление САМО на доходите от работодателя към 31 декември
#3 | 25.01.2017, 09:07
Публикации: 9001 / 1514
Така е- прав сте, затова и мнението ми е, че не би трябвало да се прави, но сме коментирали с колеги, че в предходни години са имали проблеми, че не правят преизчисление САМО на доходите от работодателя към 31 декември

Имате тези притеснения, защото знаете , че лицето има и други трудови договори. Не са малко случаите в практиката, когато казват, че това е първата им месторабота, не дават книжки, защото нямали и не са работили до сега без това да е вярно.
#4 | 25.01.2017, 11:04
Публикации: 17 / 0
Истина е, че по ред причини служителите не представят необходимите документи и се стига до ситуации, когато е трудно да си свършиш работата, а и  самите служители губят от това-в този случай използване на данъчно облекчение за лице с намалена работоспособност.Лично аз съм взел решение при положение,че нямам документи удостоверяващи доходите от предишен/и работодатели- няма да преизчислявам, както и ще издам служебна бележка по чл.45, ал.2, т.1 ,2 и 3.

Благодаря за мненията!
#5 | 25.01.2017, 11:08
Публикации: 5779 / 492
Изобщо не се притеснявам. Представянето на документи, декларации, решения на ТЕЛК и т.н. са лично решение на работника.
#6 | 25.01.2017, 11:08
Публикации: 5779 / 492
Изобщо не се притеснявам. Представянето на документи, декларации, решения на ТЕЛК и т.н. са лично решение на работника. Не е задължително да се ползват различните облекчения.
#7 | 25.01.2017, 11:18
Публикации: 1526 / 167
Според чл.49(2) от ЗДДФЛ
Когато работникът или служителят през данъчната година има или е имал трудов договор за допълнителен труд при друг работодател или е имал основно трудово правоотношение при друг работодател, работодателят по ал. 1 включва придобития при другия работодател доход при изчисляване на годишната данъчна основа и определя годишния размер на данъка, ако работникът/служителят му предостави служебна бележка по чл. 45 от другия работодател.
Работодателят е длъжен да направи изравняване със или без сл.бел. от другия работодател.Поне аз така разбирам думата "ако".
#8 | 25.01.2017, 11:23
Публикации: 200 / 18
Ако има служители, за които съм видяла, че са работили и при друг работодател през годината, а не са ми дали бележка по чл. 45, тогава ги карам да ми попишат една декларация, че не са ми я представили. Преизчислявам само на база дохода получен при нас.
#9 | 25.01.2017, 11:26
Публикации: 2959 / 398
Това "ако" и текстът след него е условието за работодателя да включи и доходите по допълнителен труд. Тоест:
- работникът е представил бележка - включва се в изравняването (основен + допълнителни ТД).
- работникът не е представил бележка - не се включва в изравняването (само основен ТД).

Допълнение: Janѐ, що си създаваш главоболия с тези декларации? Че и да "виждаш" кой къде работи допълнително...
#10 | 25.01.2017, 11:40
Публикации: 17 / 0
Според мен при изравняване САМО на дохода от работодателя към 31 декември , издадената  служебна бележка по чл.45, ал.1 и ал.2, т.4 няма да е корекна.Все пак там е посочена цялата година и кой и как разбира, че доходът е само от основния работодател?.А думата "ако" може да се тълкува, че преизчисляваш при положение, че имаш информация за целия доход по трудови правоотношения през съответната година?
#11 | 25.01.2017, 11:47
Публикации: 2959 / 398
Думата "ако" е за включването на допълнителния труд в основното изравняване, а не дали въобще да изравняваш или не (в което тълкуване има смисъл, тъй като от изравняването само по основния ТД няма полза и ГДД пак ще трябва да се подава).
#12 | 25.01.2017, 12:05
Публикации: 1526 / 167
Така или иначе работникът / служителят трябва да подаде ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ, ако не е представил сл. бележка от другите си работодатели, видно в чл.52 , ал.1 от с.з.
#13 | 25.01.2017, 12:06
Публикации: 17 / 0
Думата "ако" е за включването на допълнителния труд в основното изравняване, а не дали въобще да изравняваш или не (в което тълкуване има смисъл, тъй като от изравняването само по основния ТД няма полза и ГДД пак ще трябва да се подава).

По принцип данъчното облагане и свързаните с него декларации, служебни бележки към тях и т.н. би трябвало да следват някаква логика.Аз в случая/със задължението да изравнявам към 31 декември САМО доходите при основен работодател, ако не са единствени за годината/ не я намирам. Не намирам логика и в това да издаваш служебна бележка в която посочваш дължим ГОДИШЕН данък, а доходът е само за 2 месеца? Смятам, че е подвеждащо и невярно.Абсолютно сте прав, че така или иначе-ГДД пак ще трябва да се подава.
Благодаря за мненията!
#14 | 16.02.2017, 11:26
Публикации: 496 / 8
служебната бележка която давам на работник обхваща периода от 12,2015 до 11,2016г., а не от 01,2016 до 12.2016г.
Така ли трябва да е?
#15 | 16.02.2017, 11:40
Публикации: 2361 / 250
Трябва да включва сумите, ПОЛУЧЕНИ през 2016. От кой до кой месец е това, трябва вие да знаете.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове