Неяснота за командировка/и в ЕС

12.09.2013, 19:16 13413 8

12.09.2013, 19:16
Публикации: 56 / 0
Добър вечер!
Отново бих искала да се допитам до Вас за мнения.  Относно командировките в ЕС, колко чести и с каква продължителност би трябвало да са?! Знам, че никъде не е записано, единствено ако става въпрос за командировка над 30 дни задължетелно се подписва "Съгласие" от командированото лице. Обаче...управителят на фирма по мой виждания ще е командирован почти всеки месец, в разл.страни, вкл. извън ЕС и незнам защо това ме притеснява законово. Спряла съм се и чета чл.29, ал.1 и 4 НСКСЧ и не мога да направя ясно разграничение.
Фактите са такива- фирмата извършва услуги. За тази услуга тя има скл. договор с чужда фирма, управителят почти всеки месец явно ще отскача до там за по 15-20-30 дни. За простоят ще се носят РОДокументи, както си му е реда.  Този месец е команидровка, другият също и т.н. като това е свързано с дейността на фирмата, издава се заповед за командировка, аванс се изплаща, той съотвотно ми  връща фактури, подписани, подпичатани документи, че наистина е бил в чужбина ва работа, а не за кеф. Мисля и премислям, имам чувството, че нещо пропускам?!! Освен това както казах много се притеснявам да не направят проблем  от НАП за тези чести-чести командировки.
И другото, с което досега не съм си имала работа е ОКд-236 или т.нар. А1. Трябва ли ми  при гореописаната ситуация?
Много ще съм благодарна на отзовалите се!
#1 | 12.09.2013, 19:19
Публикации: 56 / 0
Скрит текст :

Прилагам чл.29, за да е виден.
#2 | 12.09.2013, 22:26
Публикации: 6403 / 1130
Мисля, че напразно сте се взряли в чл. 29.
Той касае, например, командироването на нашия посланик в Париж в Кан (ал. 1) или в Барцелона (ал. 2).
Срокът от 30 дни оказва влияние върху размера на осигуровките.
Т.нар. А1 удостоверява приложимото законодателство на коя държава е валидно за командирования. За командировки до 30 дни не е необходимо.
И последно, едно разяснение на НАП:
#3 | 13.09.2013, 09:30
Публикации: 56 / 0
Благодаря, сега ще погледна файла!
#4 | 19.12.2013, 23:23
Публикации: 49 / 0
колеги, някой може ли да ми разясни термина "държава на местослужене"  :hmmm:
#5 | 20.12.2013, 06:49
Публикации: 6403 / 1130
Държава на местослужене е държавата, в която са изпратени, наети по договор работници или служители от предприятие или ведомство.
#6 | 20.12.2013, 10:33
Публикации: 49 / 0
irenabrili  малко съм объркана...при така даденото разяснение за понятието "държава на местослужене", чл. 29 би следвало да се отнася към работещите по ТД към българско предприятие, командировани в чужбина. Преди обаче дискутирайки темата, ти смяташ, че този член не се отнася за тях. Би ли коментирала отново  :flower:
#7 | 20.12.2013, 10:43
Публикации: 6403 / 1130
Не мога да разбера какво по-точно Ви притеснява. :(
Моля дайте конкретна ситуация за коментар, защото текста на нормативните документи няма какво да го коментираме.
А чл. 29, както аз го разбирам, не се отнася за командированите от България в чужбина, а за командированите от българско предприятие "от чужбина в в чужбина". Много объркващо, наистина :smile1:
#8 | 20.12.2013, 10:48
Публикации: 49 / 0
сега май ми стана ясно...значи в моя случай бг предприятие командирова свои работници в чужбина (ЕС) за срок от 4-5 месеца да речем, този чл. 29 не се отнася.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група