ТД и майчинство

19.09.2013, 18:29 3574 2

19.09.2013, 18:29
Публикации: 72 / 9
Здравейте,
ЕООД от създаването му от 2010г.работи по 3,4месеца на морето - фризьорски и козметични услуги и спира дейноста до следващия сезон,управителя не се самоосигурява през това време,но през 2013г от м.май пусна фирмата в действие и назначи работници.Една от работничките която е назначена на постоянен трудов договор излезна в майченство от 09.09.2013г.Управителя иска да спре временно дейноста.
Служители на НОИ казват,че щом управителя не се самоосигурява,трябва да освободим майката
Също така казват че щом фирмата през предходните години е работила по няколко месеца е трябвало да се сключи срочен трудов договор - кой определя какъв договор да се сключи
Ако някой се е сблъсквал моля коментирайте
Предварително Ви благодаря
#1 | 19.09.2013, 20:29
Публикации: 6403 / 1130
Най-добре, отправете официално запитване до НОИ като опишете подробно фактите.
Служителките не винаги компетентно коментират ситуациите. За жалост...
Но помнете, че правилно зададеният въпрос е половината от отговора :smile1:
#2 | 20.09.2013, 10:18
Публикации: 3326 / 256
 :wave:

Не е нужно собственика да се осигурява за да може майката да продължи да взема обезщетение.
Лично аз имам такава фирма в момента. Нямам никакви работници, нямам и СОЛ. Само една майка, която си взема обезщетението за майчинство и когато изтече тогава ще я освободим. Това ми се случва за втори път и не е имало проблем до момента. Важно е да си подавате Д1 и Д6 всеки месец за лицето и да се внасят здравните (дори и собственика да не иска да ги внася, майката пак ще получава обезщетение стига да се подават Д1 и Д6).
Колкото до сезонните работници е редно да се назначават на срочни договори, защото реално те са такива.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група