Въпросче относно командировки...

03.10.2013, 07:46 14054 6

03.10.2013, 07:46
Публикации: 4 / 0
Здравейте на всички. Имам нужда от малко информация. Дано да съм уцелил правилния раздел. Става въпрос за пращане на работник в командировка в чужбина, за няколко месеца. Какво е длъжен да осигури работодателят по време на командировката? Работника си получава заплатата и си плаща осигуровки и данъци в България или? Какви са данъците които се плащат в случая от работника и от работодателя? Има ли разлика ако фирмата в която работи работника е ЕТ или Оод? Ами...всяка информация по този въпрос е добре дошла. Благодаря предварително.
#1 | 03.10.2013, 08:45
Публикации: 6403 / 1130
Предлагам на вниманието Ви едно разяснение на НАП
#2 | 03.10.2013, 09:33
Публикации: 4 / 0
Предлагам на вниманието Ви едно разяснение на НАП

Благодаря. Но, все пак, ми се искаше на по-прост език да си говорим, а не с членове и алинеи. За по-лесно ето примерче...Фирмата е ЕООД. Работника Иван е пратен в командировка за 4 месеца в Швеция. Фирмата плаща пътните и хотела. Доколкото разбрах заплатата на Иван трябва да е минималната за Швеция (да кажем 10 евро на час). Той получава тази заплата и плаща данъци върху нея в България? Осигуровки? Ах...то май доста неща не са ми ясни...но, се надявам да ми ги изясните.
#3 | 03.10.2013, 15:01
Публикации: 6403 / 1130
Сега вече сте придали малко по-конкретен облик на въпросчето си :smile1:

Иван е работник в българското ЕООД. За да го пратите да работи повече от 30 дни в Швеция или трябва да има разрешително за работа там и тогава ще се осигурява по законите на кралството, или да го командировате.

Ако го командировате, трябва да получите формуляр А1 от НАП. Този формуляр означава, че работникът ще се осигурява по българското законодателство и на практика от това следва, че колкото и да е голяма минималната заплата в Швеция, осигуровките в България ще са най-много върху максималния праг от 2200 лв. Данъкът върху дохода също ще се плати в България.
За да се сдобиете с формуляра трябва да подадете искане в НАП за издаване на удостоверение за действащите трудови договори на фирмата. Подразбира се, че Иван трябва да фигурира в удостоверението. Към него ще Ви искат още попълнена анкета, извлечение от оборотна ведомост, счетоводна политика.

Ако командировате Иван за по 30 дни и го връщате за по ден-два и изпращате обратно, не е необходимо да се снабдявате с А1, ще дължите осигуровките, които обичайно дължите за българската заплата и ще плащате на работника, освен пътните и хотела, и дневните по наредбата до двойния им размер.

Отговорчето удовлетворява ли Ви? :smile1:
#4 | 03.10.2013, 15:39
Публикации: 6 / 7
Здравейте. Бих искала да се възползвам от темата, за да попитам: Ако командированото лице е международен шофьор и обикаля в няколко страни в ЕС и не се знае колко време ще бъде там? Може курса му да приключи до 30 дни, а може да продължи и три месеца? То се осигурява в момента по българското законодателство и му се плащат дневни пари за командировка. Трябва НАП да му издаде формуляр А 1?
#5 | 03.10.2013, 17:58
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте rradkova,
Формуляр А1 се издава за работници, които осъществяват дейност в друга държава членка на ЕС с оглед определяне на приложимото законодателство по отношение на осигуряването.
За международните шофьори не мисля, че се отнася - те нямат определено място на дейност в конкретна друга държава.
Единствено следва да обърнете внимание на два момента:
1. Съгласието на работника:
     чл. 121. (2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Командироване за срок, по-дълъг от 30 календарни дни, се извършва с писмено съгласие на работника или служителя. (КТ)
2. Размерът на дневните:
     чл. 22. (Изм. - ДВ, бр. 86 от 2004 г., в сила от 01.10.2004 г.) Пълният размер на дневните пари при командировки се изплаща до 30 последователни календарни дни. За дните над тях дневните пари се намаляват с 25 на сто от размерите, определени в приложение № 2. (Наредба за служебните командировки и специализации в чужбина)
#6 | 04.10.2013, 11:36
Публикации: 6 / 7
Благодаря  :give_rose:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група