Парично обезщетение и болничен за гледане на близък

02.10.2013, 18:11 12732 2

02.10.2013, 18:11
Публикации: 48 / 0
Здравейте,

Имам следното питане: баща ми е с лошо счупен крак в болница, месеци наред ще е възстановява по думите на лекарите. Майка ми е придружител - ще й издадат болничен за престоя там. Има ли значение за колко дни ще е нейният болничен, за да бъде изплатен - чета нещо за обезщетение до 10 календарни дни в една календарна година, но че ако бил по-дълъг болничният, се зачита за трудов стаж, но за останалите дни не се изплаща обезщетение - така ли е?!?...

Тъй като тя ще трябва да тръгне по-скоро на работа, мога ли аз да взема такъв вид болничен за гледане на близък, след като тя тръгне на работа - за колко време е възможно и за колко дни биха ми изплатили обезщетение???

Благодаря!
#1 | 03.10.2013, 09:26
Публикации: 5497 / 371
Чл. 38. (1) Болничен лист за гледане на болен член от семейството в дома, както и за
гледане на болно дете, настанено при близки, роднини или приемно семейство по реда на
чл. 26 от Закона за закрила на детето (ЗЗД), се издава:

1. от лекуващия лекар/лекаря по дентална медицина - еднолично до 14 дни
непрекъснато за едно или повече заболявания;
2. от ЛКК - до 30 дни наведнъж, но за не повече от 6 месеца, а след 6-ия месец - след
решение на ТЕЛК.
#2 | 03.10.2013, 11:43
Публикации: 379 / 33
Обезщетение за гледане на болен член от семейството

Чл. 45. (1) Парично обезщетение при условията и в размера на паричното обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изплаща и за:
1. гледане или належащо придружаване за медицински преглед, изследване или лечение в страната или в чужбина на болен член на семейството над 18-годишна възраст - на всеки осигурен до 10 календарни дни през една календарна година;
(2) За един и същи осигурителен случай за едно и също време парично обезщетение по ал. 1 може да се изплаща само на един осигурен член на семейството.
(3) За гледане на хронично болен член на семейството парично обезщетение се изплаща само при изостряне на заболяването.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2010 г.) За членове на семейството на осигуреното лице се считат неговите възходящи и низходящи по права линия, съпругът и съпругата.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група