ТД по чл. 111 и ПГО и т.н.

03.10.2013, 09:38 8524 7

03.10.2013, 09:38
Публикации: 2980 / 397
Тези дни в одита се разрази един бурен спор по въпроса и понеже там колкото и да е полезно и забавно, почти никога не съм сигурна дали хората си спорят за принципа, да се заяждат или с реални аргументи, повдигам въпроса тук :)

Постановката е следната: Имам лице на ТД по чл. 111 на 2-часа всеки ден, 5 дни в седмицата.

В ТД съм заложила 5 р.д. ПГО за годината, които според мен са по два часа. В одита едната част твърдят, че са 5х8 часа дните и заплащането трябва да бъде като за 40 часа, а не като за 10 ч. Изхождат, че по пълен работен ден имаш 20 р.д. отпуск т.е. 160 ч., а при 2 часов работен ден имаш четири пъти по-малко дни, които трябва да се равняват на 40 ч... имат и други аргументи, обаче не можах да проследя и запомня всичко.

Та въпроса ми е, когато имаме този тип договор, а и какъвто и да било друг на 2 ч., ПГО е 5 р.д. и обезщетението по чл. 224/1 си се изчислява пропорционално на отработения стаж, приравнен към 8 ч., нали така? Т.е. ако лицето е работило 4 м. х 2 ч., това си е 1 м. пълен стаж и му се полага 1,6 дни ПГО обезщетение при напускане.
Изхождам и от следния аргумент - лицето е на СИРВ. Ако в ПФ попълня 5 р.д. отпуск по 8 часа, а работните дни по 2 часа, ще му излезе такъв извънреден труд, че свят ще ми се извие. Винаги съм смятала, че ПГО е в работни дни, по календар и съгласно часовете по ТД.

Кажете и вие какво мислите...
#1 | 03.10.2013, 09:56
Публикации: 3326 / 256
И според мен правилно го смяташ, защото за една календарна година 5 дни*2ч. трудовия стаж е 3 месеца. За 3 месеца се полагат 5р.д. отпуск. Обезщетението се изчислява пропорционално на трудовия стаж.
Не може да му се полага отпуска като на работниците, които са на 8 часа.
#2 | 04.10.2013, 12:06
Публикации: 2980 / 397
Благодаря, Ели
 Някой друг мнение по въпроса? :)
#3 | 04.10.2013, 12:20
Публикации: 2027 / 254

Отговаря - Нина Манолова - адвокат

Въпрос: Във фирмата работят работници по втори трудов договор – при условията на външно съвместителство, с дневна продължителност на работното време 2 часа. Имат ли право тези лица на платен годишен отпуск за работата си по трудовия договор за допълнителен труд? Как се изчислява размерът на дължимия платен годишен отпуск, когато лицето работи при условията на непълно работно време?

Отговор: 1. Работещите по трудово правоотношение имат право на платен годишен отпуск освен за работата си по основните им трудови договори, така също и за работата им по втори трудов договор за допълнителен труд извън установеното работно време по основния трудов договор – за работа по външно съвместителство.

   Съгласно чл. 23, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските (НРВПО) работникът или служителят, който работи през част от законоустановеното работно време (непълно работно време), има право на платен годишен отпуск пропорционално на времето, което му се признава за трудов стаж.

   При ползването на платения годишен отпуск следва да се има предвид правилото, установено в чл. 155, ал. 2 от Кодекса на труда (КТ), съгласно което работникът или служителят може да ползва платения си годишен отпуск, когато придобие най-малко осем месеца трудов стаж. Това правило важи за ползване на платен годишен отпуск по основния трудов договор, също така и за ползване на платен годишен отпуск за работа по външно съвместителство. Както посочихме, при работа през част от законоустановеното работно време работникът или служителят има право на платен годишен отпуск пропорционално на времето, което му се признава за трудов стаж. А съгласно чл. 355, ал. 1 КТ трудовият стаж се изчислява в дни, месеци и години.

   За един ден трудов стаж се признава времето, през което работникът или служителят е работил най-малко половината от законоустановеното за него работно време за деня по едно или няколко трудови правоотношения. От поставения въпрос става ясно, че работното време на лицето, работещо по външно съвместителство, е с продължителност 2 часа. При това положение, за да се намерят действително отработените дни през отделните месеци на годината, е необходимо да се съберат отработените часове през всички работни дни на съответния месец и полученият сбор да се раздели на 8 (колкото е нормалната продължителност на работното време през деня). Така ще се намери точният брой на отработените дни за отделния месец. В конкретния случай броят на отработените месеци за съответната календарна година ще се изчисли, като броят на всички отработени дни през същата година се раздели на 21 при петдневна работна седмица (арг. от чл. 9, ал. 4 от Наредбата за трудовите книжки и трудовия стаж). За всеки един от така получените отработени месеци работникът или служителят има право на 1/12 от полагаемия му се платен годишен отпуск за заеманата длъжност по втория трудов договор.
#5 | 04.10.2013, 14:45
Публикации: 2980 / 397
Отпуските се ползват в работни дни, а не по часове.

При положение, че работния ден е 2 часа, ясно, че няма да дойдеш целия на работа, но това не променя факта, че си е 2 часа
#6 | 04.10.2013, 16:02
Публикации: 3326 / 256
Пъпешче, вярно си смяташ нещата. Копираното от алфа също доказва същото :)
#7 | 04.10.2013, 17:10
Публикации: 2980 / 397
Тази седмица не ми е седмица, трудно мисля и схващам още по-трудно :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група