Това може да Ви е от ползва
Скрит текст :
В периода на годишно счетоводно приключване за 2008 г. е извършен брак на дълготрайни материални активи. Какво трябва да се предприеме от счетоводна и данъчна (ЗКПО и ЗДДС) гледна точка, за да не се пропусне някое изискване на закона? Как да се отразят данъчните задължения за 2008 г., които практически се определят календарно през 2009 г. при приключването, но са за сметка на отчетната година?
Действително при брак на ДМА предприятието трябва да се съобрази с много изисквания - за документиране, за счетоводно отчитане и за данъчно третиране по ЗКПО и ЗДДС. Предлагаме следна примерна схема на действията в това отношение.
а) Съставя се протокол за брак от комисията по годишната инвентаризация (или друга, специално определена комисия). В протокола изрично трябва да се посочат данни за актива, както и данни за това дали има виновно лице за брака, какви са основанията за брак и по какъв начин да се ликвидира активът след бракуването.
б) Протоколът за брак се утвърждава от ръководителя, включително дали има виновно лице. В зависимост от утвърждаването - виновно лице или за сметка на предприятието, счетоводството осчетоводява брака.
в) Принципното счетоводно отчитане, когато отписването е за сметка на предприятието без виновно лице, е следното:
Дт с/ка 241 Амортизация на ДМА
Дт с/ка 609 Други разходи
Кт с/ка от група 20 Дълготрайни материални активи
г) Активът се отписва от счетоводния амортизационен план считано от първо число на следващия месец съгласно СС 4 и от данъчния амортизационен план съгласно чл. 60, ал. 2 от ЗКПО. Да напомним, че с промяната на чл. 60, ал. 3 от закона считано от 01.01.2008 г. бракуваните ДМА се отписват и от данъчния амортизационен план, когато се отписват от счетоводния план. До тази година те оставаха в данъчния план, докато данъчната им стойност стане нулева величина.
д) Ако ДМА не е напълно амортизиран, трябва да се приложи разпоредбата на чл. 66, ал. 1 и 2 от ЗКПО, т.е. със счетоводната, балансовата стойност на ДМА се увеличава, а с данъчната се намалява счетоводният финансов резултат при преобразуването му по годишната данъчна декларация.
е) Член 28 от ЗКПО не намира приложение за ДМА, освен ако се отписват поради липса.
Скрит текст :
Един от въпросите, с които следва да бъде съобразено преобразуването на финансовите резултати за данъчни цели, е законосъобразното данъчно третиране на разходите за ДМА, отписани през годината поради липси или брак. Обект на преобразуването е регулирането на разходите за ДДС, свързани с активите.
Съгласно чл. 79, ал. 3 от ЗДДС при установяването на липса или брак на активи следва да се направи корекция на данъчния кредит, ползван при придобиването му. Когато обект на корекцията са ДМА по смисъла на ЗКПО, лицето дължи данък в размер, определен по формула, посочена в ал. 6 на чл. 79 от закона. Размерът на дължимия данък за дълготрайните активи е поставен в зависимост от вида на актива и от броя на годините от настъпването на обстоятелствата, налагащи корекцията, т.е. от годината на бракуването или липсата до изтичането на определен срок, след който се приема, че задължението за възстановяване на ползван данъчен кредит е погасено. Този срок се отчита от годината, в която е упражнено правото на данъчен кредит за съответния актив, до годината в която приключва срокът за погасяване на задължението, включително. За недвижимите вещи този срок е 20 година, а за всички останали стоки и услуги - 5 г.
Формулата е:
a) за недвижимите вещи
ДД = ПДК х 1/20 БГ, където:
ДД е дължимият данък;
ПДК- размерът на ползвания данъчен кредит;
БГ- броят на годините от настъпването на обстоятелствата по чл. 79, ал. 1 или ал. 3 от закона, включително годината на настъпване на тези обстоятелства, до изтичане на 20-годишния срок, считано от годината на упражняване правото на данъчен кредит включително.
b) При изчисленията на данъка за останалите стоки или услуги цифрата 20 се замества с 5, а броят на годините БГ се определя при база 5-годишен срок.
Корекциите се извършват еднократно в данъчния период, в който са възникнали съответните обстоятелства, чрез протокол, съставен по реда и със съдържание, определени в чл. 66, ал. 1 от ППЗДДС. Протоколът се съставя най-късно в последния ден от данъчния период, през който са възникнали обстоятелствата, водещи до корекцията. Размерът на начисления ДДС се отразява в колони 10 и 16 на дневника за продажбите (начислен 20% ДДС в други предвидени от закона случаи) и в клетка 23 на справката декларация за този данъчен период (чл. 79, ал. 1 и ал. 4 от ЗДДС).
При липса и бракуване на ДМА не се прави корекция, когато:
от началото на годината, в която е упражнено правото на данъчен кредит за актива, до годината за възникване на обстоятелствата за отписването му включително са изминали 5, съответно 20 години (чл. 80, ал. 1, т. 3 от закона);
липсата или бракът са причинени поради непреодолима сила (чл. 80, ал. 1, т. 1 от закона);
липсата или бракът са причинени от авария, катастрофа, за която лицето може да докаже че няма вина (чл. 80, ал. 1, т. 2 от закона); или
ако при възникването на липсата или брака балансовата стойност на актива е под 10 на сто от неговата отчетна стойност (чл. 80, ал. 2, т. 6 от закона).
Пример: През 2010 г. се налага да бъде отписан поради катастрофа микробус, при придобиването на който фирмата е ползвала данъчен кредит. Микробусът е закупен за 50 000 лв. и за него е ползван пълен данъчен кредит, т.е. 10 000 лв. В началото на 2010 г. му е бил направен ремонт за 2000 лв. и съответно е ползван кредит за 400 лв. Поради невъзможност да бъде ползван след катастрофата, микробусът е бракуван.
Корекция на ползвания данъчен кредит ще се прави, ако:
микробусът е придобит и за него е ползван данъчен кредит през 2006 г., т.е. от годината, в която е ползван данъчният кредит за придобиването му до 2010 г. включително са изминали 5 години;
към датата на отписването му балансовата му стойност е под 5200 лв., т.е. под 10 на сто от 52 000 лв.;
доказано е, че катастрофата не е по вина на шофьора на микробуса.
Ако нито едно от тези условия не е изпълнено, тогава ще се извърши корекция на данъчния кредит, ползван при придобиването и при ремонта на возилото. Размерът на дължимия данък се определя като се направят отделни изчисления за амортизацията на данъчното задължение, възникващо за придобиването му и за това при ремонта, за които се отчита броят на годините, оставащи от събитието до изтичането на нормативно определения 5-годишен срок . Така например, тъй като ремонтът е направен в годината за бракуването на микробуса, следва да бъде възстановен пълният размер на ползвания при това данъчен кредит, тъй като срокът за амортизацията му изтича през 2014 г.
Следователно, ако данъчният кредит за придобиването на микробуса е ползван през 2007 г., то фирмата ще трябва да възстанови на бюджета (10 000 /5 х 2) + (400/5 х 5) = 4400 лв.
По същия начин би се третирало данъчно по ЗДДС и отписването на микробуса, ако той беше откраднат. Кражбата не се квалифицира като непреодолима сила, поради което липсата му води до необходимост от корекция.
Не се третира еднакво в двата случая обаче разходът за начисления ДДС за целите на ЗКПО. Докато за разходите при брак на ДМА законът не предвижда регулация, то при тези, причинени поради липса, разходите за ДДС не се признават за данъчни цели и с тях следва да се увеличи счетоводният резултат.