% трудов стаж

09.10.2013, 13:59 3818 2

09.10.2013, 13:59
Публикации: 21 / 0
Здравейте! Моля някой да ми обясни, зачита ли се трудовия стаж като % към работната заплата в следната ситуация.Служител работи по 2 трудови договора. Първият е постоянен, но щата на лицето е 0,5/4 часа/. Вторият е за вътрешно съвместителство в друг отдел, също на 0,5 щат/4 часа/. Това в продължение на 5 години, след което напуска.Започва сходна работа, където предходния му трудов стаж му носи и %-ти към заплатата. В трудовата му книжка е бил вписан основния трудов договор и  е приключена с изчислен стаж 5г.. За вътрешното съвместителство има издадено УП, което удостоверява още 5 г..Ще се признаят ли вторите 5г., т.е.10% ли ще бъдат начислени към заплатата или само първите 5%?
#1 | 09.10.2013, 14:19
Публикации: 1202 / 120
Не можеш за 5 календарни години да наптрупаш 10 години трудов стаж. Вътрешните правила определят само видовете дейности, чийто признат трудов стаж ще се взема под внимание за изплащане на % клас. Самият стаж по дадена професия се признава според правилата на КТ и се удостоверяват с ТК или УП-3. Не трябва да се забравя и това, че УП-3 е д-т за удостоверяване на осигурителен, а не на трудов стаж така, че пак има място всеки следващ работодадел да тълкува според собствените си правила.
#2 | 09.10.2013, 14:25
Публикации: 1166 / 86
Всичко зависи от вътрешните правила за работна заплата /имам в предвид сходството в професиите/ дали изобщо ще признаят предходния стаж. Ако има такова, ще призная само 5-те години /подкрепям премиер/. Процентите обаче, които сте писали ме смущават. По закон са минимум 0.6% за всяка година. Ако и при Вас са така, и признаете 5-те години, то тогава процентите са 3 % /5г. *0.6%/.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група