Фактури

18.10.2013, 19:04 7516 7

18.10.2013, 19:04
Публикации: 2 / 0
ЗДравейте, имам такъв проблем, имаме магазин на дребно, който се намира в помещение на Търговия на едро. Проблема е че от тържища и пазари не ни дават да пускаме фактури. До какво количество и сума може да се пускат фактури. Сега водим дела с "Тържища и пазари".
#1 | 19.10.2013, 07:12
Публикации: 6403 / 1130
На какво основание не Ви дават да пускате фактури и как точно осъществяват контрол върху забраната? :(
#2 | 23.10.2013, 14:59
Публикации: 2 / 0
ДАВАТ НИ ДА ПУСКАМЕ, НО АКО ФАКТУРАТА Е ДА РЕЧЕМ ЗА 1 СТЕК ОТ 10 КГ.ОРИЗ СЕ СМЯТА ЧЕ Е  НА ЕДРО И "тЪРЖИЩА И ПАЗАРИ" НИ ГЛОБЯВАТ. иЗЛЕЗЕ АКТ ЗА 500ЛВ
#3 | 23.10.2013, 15:55
Публикации: 9357 / 1574
Явно въпросът не опира до забрана за фактуриране, а в забрана на продажбите "на едро" колкото и да няма точна дефиниция на това понятие.
Щом сте на територията на предприятие за търговия на едро, съвсем възможно е те да не искат конкуренти. Погледнете си договора за наем. Може би там има някакви ограничения. Договарянето на такъв вид ограничения в обема на еднократни продажми не смятам, че е незаконно.
Освен това  - от къде "Тържища и пазари" знаят какво продавате, какво, колко и кому фактурирате? Заложен ли е подобен контрол в договора? Има ли в този договор регламентирани глоби? Нещо с дребен шрифт? Някаква препратка към Общите правила на тържището?
#4 | 23.10.2013, 18:29
Публикации: 4400 / 737
Да попитам и тук - на цени на едро или на цени на дребно продавате? Ако е второто независимо от количествата не виждам логичен проблем.
#5 | 23.10.2013, 19:08
Публикации: 6403 / 1130
bobo, а защо да е логично да има забрана за продажба на цени на едро?

Има един Закон за защита на конкуренцията, приет през 2008 г., в който е казано:

Чл. 15. (1) Забранени са всякакъв вид споразумения между предприятия, решения на сдружения на предприятия, както и съгласувани практики на две или повече предприятия, които имат за цел или резултат предотвратяване, ограничаване или нарушаване на конкуренцията на съответния пазар, като:
1. пряко или косвено определяне на цени или други търговски условия;
2. разпределяне на пазари или източници на снабдяване;
3. ограничаване или контролиране на производството, търговията, техническото развитие или инвестициите;
4. прилагане на различни условия за един и същ вид договори по отношение на определени партньори, при което те се поставят в неравноправно положение като конкуренти;
5. поставяне сключването на договори в зависимост от поемането от другата страна на допълнителни задължения или от сключването на допълнителни договори, които по своя характер или съгласно обичайната търговска практика не са свързани с предмета на основния договор или с неговото изпълнение.
(2) Споразуменията и решенията по ал. 1 са нищожни.

и още:

Чл. 29. Забранява се всяко действие или бездействие при осъществяване на стопанска дейност, което е в противоречие с добросъвестната търговска практика и уврежда или може да увреди интересите на конкурентите.

Аз затова попитах на какво основание се нарушава "добросъвестната търговска практика" и как на всичкото отгоре това се осъществява? :(
#6 | 23.10.2013, 19:28
Публикации: 4400 / 737
Сега, като цитираш закона, който не бях погледнал, все още ми изглежда (емоционално) логично, но явно незаконно.
#7 | 23.10.2013, 19:54
Публикации: 6403 / 1130
bobo, далеч съм от мисълта, че не са намерили начин  да го правят "законно" :smile1:
Просто ми е любопитно КАК?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група