1. Може също да направите смени с различна продължителност на часовете. Например, ако работят 2 дни по 12 часа и после 2 дни почиват, както предполагам, че са им смените и имате за месеца 20 работни дни по 8 часа = 160 часа, то може в графика да нагласите един ден, в който работничката да има 8 часова смяна или друга, така че да ви се вържат часовете.
2. Тъй като имам идентичен случай, обърнете внимание, че от ИТ искат да видят и присъствена форма, ние го правим на същия лист, на който е графика, т.е. две таблици изглеждащи по един и същ начин, в едната са попълнени смените, както трябва да бъдат отработени, а в другата всеки ден с химикал се отбелязва дали човекът реално се е явил, както е било по график.
3. Ако случайно отработените им часове по график са с 1-2 по-малко, отколкото сте им начислили и платили, дори е по-добре, защото наскоро имаше глоба от ИТ за това, че минавали още 15-20 мин. на ден, докато продавачката изгаси, заключи магазина и т.н., което за един месец се събирал "фрапиращ брой часове, които не се заплащат". Това се случи след като господата от ИТ са наблюдавали колко време отнема затварянето на магазин в МОЛ-а. Затова един г-н също от ИТ ни посъветва в пдобна ситуация да се позоваваме на това, че им заплащаме с 1-2 часа повече всеки месец, отколкото те реално отработват, точно, за да компенсираме отварянето и затварянето на магазините в началото и края на работния ден.
Нека не забравяме, че всичко зависи от гледната точка и намерения на проверяващия.
Успех!