Признаване на разход за гориво на лек автомобил

01.11.2013, 16:38 31209 10

01.11.2013, 16:38
Публикации: 103 / 3
Собственик на ЕООД притежава лек автомобил, който не е фирмен. Използва го за осъществяване на икономическата си дейност и за лични нужди. Вариант за признаване на разходите за гориво на разход е сключване на договор за наем по пазарни цени м/у физическото и ЮЛ.
Съществува ли друг вариант за възможно отчитане на разходите за гориво на ЕООД-то? Ще съм благодарна ако някой се включи.
#1 | 01.11.2013, 16:41
Публикации: 11969 / 2190
Договорът за наем за автомобила и документирането на разхода за гориво - фактури и пътни листове - е начинът за признаване на счетоводните разходи и за данъчни такива. Друг вариант е автомобилът да бъде продаден на фирмата .
#2 | 01.11.2013, 16:58
Публикации: 103 / 3
Т.е. вариантите са или нает или собственост на фирмата. Друг вариант няма.
#3 | 01.11.2013, 17:00
Публикации: 11969 / 2190
Безвъзмездното ползване на автомобила от фирмата е отклонение от данъчното облагане, а Вие бихте искали разходите да са данъчно признати. :smile1:
#4 | 01.11.2013, 17:19
Публикации: 103 / 3
Точно така. Остава ми само варианта за командировки и транспортни разходи, свързани с тях, разбира се документално обосновани.
#5 | 01.11.2013, 17:22
Публикации: 1884 / 384
Вижте отговора на точка 2
#6 | 02.11.2013, 19:35
Публикации: 1230 / 73
Не съвсем по темата,но да споделя и аз един проблем.Фирма ЕООД има автомобил-6+1,за който сме ползвали ДК.Използва се от управителя -за тн. управленски нужди.Освен това фирмата разполага с камион и бус, които се използват за дейността на фирмата.Фирмата има договор с една бензиностанция и зареждат там и на края на месеца пускат фактура.До тук добре,обаче никой не пише и не иска да пише пътни листи нито за товарните коли ,нито за джипа.Горивото го изписвам направо на разход,въпреки че изобщо не е редно така.Говорих с управителя да пише пътни листи поне за джипа,защото трябва да се начислява алтернативен данък."Това са пълни глупости"-това беше отговора.Вече около 5 месеца-от тогава са купени джипа и камиона и се отчитат разходи за гориво нищо не се прави по въпроса.Щели да си поемат отговорността ,ако някога станело нужда.Обаче на мен ми се ще да направя нещо по въпроса-поне за джипа и да се плаща някакъв алтернативен данък.Реших всеки месец да се прави една справка примерно за количество изразходвано гориво за джипа и върху стойността да се начисляма алтернативния данък.Ще ги накарам да се подписват под справката.ама не знам в какъв вид да е.Някой има ли идея по този въпрос?Знам,че изобщо не е правилно,но просто не мога да направя нищо по въпроса.
#7 | 03.11.2013, 08:07
Публикации: 6403 / 1130
  :wave: ditzve,

Прави сте да се стремите да отразявате счетоводно стопанските операции в съответствие със законодателството. Добре е, че сте уведомили управителя за изискванията на закона. Той носи отговорност като МОЛ, а Вие - като счетоводител.
Според мен,  не е необходимо да го карате да подписва справки. Ако имате начин да отделите изразходваното гориво за управленски нужди или да установите изминатите километри, начислявате му данък при източника в края на годината (чл. 204; 214-217 ЗКПО).
Относно ДК за подобрения, ремонти, есплоатационни разходи за джипа, въпреки че не попада под определението "лек автомобил", има ограничение по чл. 70, ал. 1.
След като получавате обща фактура за горивото или ползвате ДК и собственикът си носи отговорност, когато го санкционират, или не ползвате ДК на Ваша отговорност, което не препоръчвам.
#8 | 03.11.2013, 09:13
Публикации: 1884 / 384
За джипа
Чл.10 ал.6

Разходите по чл. 204, т. 3, обложени с данък върху разходите, се признават за данъчни цели и когато не е издаден пътен лист.

Чл. 204 т.3

3. разходите, свързани с експлоатация на превозни средства, когато с тях се осъществява управленска дейност.

С това се решава въпроса за това, че на никой собственик не му се пишат пътни листи.
Но това не решава въпроса на какъв ДК имаме право, след като и на камиона не се пишат пътни листи, иначе разликата и ок.

Относно камиона
Следва да се преборите за пътни листи да се пишат, тук вече става въпрос и за това как да се осчетоводи разхода на гориво, дали е разход по продажба или става въпрос за доставка на материали, стоки, ДМА и тн

Знам, че ще е трудно, минала съм по тоя път, но някак си по леко приеха факта, че друг-шофьора- ще пише пътните листи, а те-собствениците-не. Правих им сравнение, ако взема целия километраж на джипа- какъв данък се получава и от тогава от време на време и на джипа пущат некой пътен лист за доставки. Дълъг път ... :smile1:
#9 | 03.11.2013, 13:19
Публикации: 1230 / 73
Много благодаря за отговора.Доста трудна задача съм си поставила и изобщо не съм сигурна дали ще успея да направя нещо.Дейността на фирмата е услуги по почистване и озеленяване.Садят цетя по алеи и паркове,кастрят клони и т.н.Камиона и буса се използват за тази цел-превозват машините-разни тримери и резачки ,товарят пръст,торове,клони и т.н.Има един ,който кара и двете МПС-та и отговаря за работниците.Не можели да го карат да пише пътни листи.Е и аз не мога,защото нямат изобщо престава къде работят и какво возят.Та затова поне ми се ще да се отдели горивото на джипа,ама и там удрям на камък.Казаха ми само ,че да съм предвидела по 100литра на месец за джипа.И ат там нататък било моя работа да се оправям.Ох,клиенти ,клиенти....
#10 | 03.11.2013, 13:59
Публикации: 1884 / 384
Опитайте с опростените пътни листи, защото дейността е една и съща всеки ден, така може поне да се съгласят, не се отказвайте, полека лека настоявайте, с времето ще свикнат да получават  киселини като ви видят.... :whistle:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група