Декларация1 при граждански договор

07.11.2013, 15:33 19897 10

07.11.2013, 15:33
Публикации: 35 / 0
Имаме лице на граждански договор за цялата година. Сумата по договора е 300лв и ще бъде изплатена през ноември. Как трябва да се подаде декл.1? За всеки месец по отделно като разделя сумата на 12 ?
Благодаря предварително
#1 | 07.11.2013, 15:35
Публикации: 11947 / 2181
Подавате декларация 1 за всеки месец на полагане на труда по гражданския договор със съответната сума за месеца.
#2 | 07.11.2013, 15:40
Публикации: 2027 / 254
Имаме лице на граждански договор за цялата година. Сумата по договора е 300лв и ще бъде изплатена през ноември. Как трябва да се подаде декл.1? За всеки месец по отделно като разделя сумата на 12 ?
Благодаря предварително

Ето указание на НАП , само сроковете вече са до 25-то число на месеца .

5_23-22-1076/09.09.2009г.

Наредба № H-8, чл.3, ал.1, т.3, чл.3, ал.3, т.1;
КСО, чл.7, ал.6;
НЕВ, чл.3, ал.1;

Фактическа обстановка: на 01. 05.2009г. фирма сключва договор за изработка с физическо лице. Договорът е със срок 3 месеца и клауза възнаграждението в размер на 1300,00 лева да се плати след одобряване на готовия продукт-31.07.2009г..
Въпроси: 1. Кога следва да се подаде декларация 1?
2. Как следва да се отрази в нея дохода от 1300,00 лева?
3. За кой период да се подаде декларация 1 и декларация 6?

Гражданските договори се сключват на основание Закона за задълженията и договорите. Договорите могат да бъдат договор за изработка и договор за поръчка.
Договор за изработка се сключва, когато предмет на договора е извършването на определен обем физическа работа или изработването на материална вещ или обект. Отговорност за резултата от работата носи изпълнителя. Приемането на изработеното от страна на възложителя става с протокол, ако изработката отговаря на договорираните условия. Размерът, начинът и срокът за изплащане на възнаграждението изрично се уточнява в договора.
В действащата към момента нормативна уредба няма текст, който вменява задължение на възложителя да изплаща авансови възнаграждения на изпълнителя по договора.
Сроковете, съдържанието, редът, начинът за събиране и съхраняване на данни от работодателите, осигурителите за осигурените от тях лица се уреждат с Наредба № Н-8 /29.12.2005г., издадена от министъра на финансите.
На основание чл.3, ал.1, т.3 от цитираната наредба, за работещите без трудови правоотношения, декларация образец 1 се подава в компетентната териториална дирекция на НАП не по-късно от 10 дни след изтичане на срока по чл.7, ал.6 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/.
Съгласно разпоредбата на чл.7, ал.6 от КСО, осигурителните вноски за лицата, които работят без трудово правоотношение, се внасят от осигурителя до 10-то число на месеца, следващ месеца , за който се дължат.
На основание чл.3, ал.3, т.1 от Наредба № Н-8,  декларация образец № 6 се подава в съответната компетентна териториална дирекция на Националната агенция за приходите от работодателите, осигурителите и техните клонове и поделения - не по-късно от последния работен ден на календарния месец, през който са били дължими осигурителните вноски, вноските за фонд "Гарантирани вземания на работниците и служителите" и данъкът по чл. 42 ЗДДФЛ.
От изложената в писмото Ви фактическа обстановка е ясно, че на 31.07.2009 година изплащате възнаграждение за работа без трудово правоотношение в размер на 1300,00 лева за труд, положен през периода май-юли 2009 година.
Изхождайки от цитираните по-горе разпоредби, осигурителните вноски са дължими до 10-ти 08.2009г.
Декларации образец 1 за месеците май, юни и юли следва да бъдат подадени до 10 дни след изтичане на срока по чл.7, ал.6, т.е. до 20.08.2009 година, като се попълват отработените дни и осигурителния доход за съответния месец.
Следва да имате предвид, че на основание чл.3, ал.1 от Наредбата за елементите на възнагражденията и доходите, върху които се правят осигурителни вноски, възнагражденията, отнасящи се за положен труд за минало време, се разпределят за отработените дни, през които трудът е положен.
Дължимите осигурителни вноски следва да бъдат включени  в декларация образец 6 за месец август, като в точка 8 „Вид плащане” се нанесе код 4.
Независимо от обстоятелството, че сумата от 1300,00лева е изплатена на 31.07.2009г., възнаграждението се отнася за периода 05-07.2009г. В точка 9 „Месец и година” в три последователни колони следва да се отразят месеците май, юни и юли.
В точка 18  в трите колони се нанася дата на изплащане 31.07.2009г.


#3 | 07.11.2013, 19:17
Публикации: 6403 / 1130
Е, браво alfa :clapping:

Направо ме обзеха смесени чувства - радост :yahoo: (че най-сетне прочетох отговора на въпрос, който зададох преди седмица) и недоумение  :swoon: (защо не ми беше отговорено на мен) ......

Все пак  :thankyou:
#4 | 07.11.2013, 19:29
Публикации: 2027 / 254
Е, браво alfa :clapping:

Направо ме обзеха смесени чувства - радост :yahoo: (че най-сетне прочетох отговора на въпрос, който зададох преди седмица) и недоумение  :swoon: (защо не ми беше отговорено на мен) ......

Все пак  :thankyou:

Ирена не съм видяла твоя въпрос , прости ми  :blush: За теб винаги , знаеш !

За мое наказание ето още едно становище
Скрит текст :
#5 | 07.11.2013, 20:27
Публикации: 6403 / 1130
Алфа, нали разбираш, че лекият упрек беше на майтап (никой не може да следи всички теми при този калабалък в нашия стохиляден форум)  :smile1: Как иначе да ти кажа, че точно този отговор ми липсваше. И то точно какво се попълва (кодове, суми), защото се наложи да го правя с програмата на НАП.

Накратко, ето тук са терзанията ми по въпроса http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,8344.0.html

Още веднъж - мерси :bow:
#6 | 08.11.2013, 00:20
Публикации: 1 / 0
Какво значи за цяла година, има договор от дата до дата,- на започване и прекратяване.Задайте по конкретно въпроса си. По принцип декларациите  обр.1 са за месец .Но когато имате граждански договор данъка се удържа при източника, за първите три тримесечия, а за четвъртото си го внася лицето при подаване на годишната декларация. За възнаграждения по граждански договори се внасят и осигуровки.
#7 | 08.11.2013, 08:08
Публикации: 11947 / 2181
" Какво значи за цяла година, има договор от дата до дата,- на започване и прекратяване."


01.01.2013-31.12.2013 ? Или за всеки месец по един договор ? Или......разни варианти.......

" ...когато имате граждански договор данъка се удържа при източника....За възнаграждения по граждански договори се внасят и осигуровки."

Между ДДФЛ по граждански договор и данък при източника има разлика - не са идентични данъци . По граждански договор не се удържа данък при източника , а ДДФЛ и осигуровки се дължат при определени условия.
#8 | 11.12.2013, 13:37
Публикации: 6 / 0
Бих искала да попитам следното - сключвам граждански договор с дружество, като в същото време съм в майчинство след първата година на детето. Т.е. в майчинство съм от основния си работодател. Сега тук ми искат декларация към договора, но не съм наясно каква точно и как да се попълни, тъй като тези, които намерих не уреждат моя случай. В дружеството също не са наясно, казаха ми, че нямат образец.
#9 | 11.12.2013, 14:18
Публикации: 5497 / 371
Това ще Ви свърши работа
#10 | 11.12.2013, 14:58
Публикации: 6 / 0
Значи не е нужно да посочвам че съм в майчинство, защото и аз намерих този образец. Много благодаря за съдействието!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група