Едноличен собственик майчински

07.11.2013, 17:15 5298 4

07.11.2013, 17:15
Публикации: 84 / 6
Здравейте. Имам майка, която е едноличен собственик на ООД. Все още е в третия болничен до 135 дни, но се чудя какво да я правя след това и от кой момент трябва да се назначи прокурист, ако се вземе решение да се назначи такъв.
Днес ходих на консултация в НОИ и от там ме засилиха, че след изтичането на 135-ия ден прокуриста трябва да е на лице или да подам заявление по чл. 54 и да получава половин майчински. Обачеееее като се върнах в офиса и се зачетох за поред път в любимото ми КСО, там не пише нищо за периода от 135 до 410 дни, а специално чл. 54 касае обезщетение за отглеждане на малко дете, което е след 410-ия ден.
За зелен хайвер ли ме пратиха, както обикновено или аз греша като си мисля, че до 410-ия ден може да получава цялото обезщетение, а след 410-ия или да си назначи прокурист или да получава половин обезщетение?
Благодаря предварително и хубава вечер! :)
#1 | 07.11.2013, 17:35
Публикации: 3326 / 256
Само лека поправка едноличен собственик на ООД не звучи съвместимо.
След 410 ден се назначава Управител, който да движи фирмата. Имала съм случаи, в които НОИ искат да връщат пари и за времето до 410 дни, но това не е редно. В крайна сметка ако е едноличен собственик трябва да има управител, но ако е ООД това значи че има съдружник, който може да я замести докато я няма. Общо взето майката не трябва да се разписва на никакви документи, докато си гледа детенцето :)
#2 | 08.11.2013, 09:49
Публикации: 84 / 6
Здравейте. Написах " едноличен собственик на ООД", за да не изписвам цялото "дружество с ограничена отговорност" :). Дружеството е ЕООД, майката е собственик и управител. Неизбежно е да се подписват документи и през първата годинка на детето, тъй като дейността не дружеството не спира, има си назначен и персонал и т.н. Но както знаете за всяко действие, което трябва да предприемем аз трябва да се обоснова защо е необходимо :) А никъде в нормативната уредба не откривам текст, който да казва, че ако майката продължава да упражнява дейност през първата година трябва да получава 50% от обезщетението.
#3 | 08.11.2013, 09:58
Публикации: 3326 / 256
Това за 50% от обезщетението е след 410 дни до 2 годинки на детето. Можете да назначите Управител на примерно 2 часа на ден (или 1 час) за да избегне високите осигуровки и да и е спокойно на майката. По закон трябва да има Управител след изтичането на 410 дни, но няколко пъти от НОИ ми се е случвало да искат да връщат пари и за периода от 135 до 410 дни. Почват да се съдят и само нерви. В съда майката ще спечели делото, но за какво да си хаби нервите? И за да се избегне цялата разправия с НОИ и за да може майката да си гледа спокойно детето да назначи Управител и за този период, като това лице може да е някой познат и да се разписва на документите. Дано съм била полезна :)
#4 | 08.11.2013, 10:23
Публикации: 84 / 6
Много благодаря! Моята дилема също започна след консултацията ми в НОИ, която противоречи на всичко написано в закона, ноо това не е нещо безкрайно необичайно за нашите институции  ;D 
Хубав и усмихнат ден ви желая! :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група