Счетоводно приключване на две сляти фирми образували трета

19.11.2013, 15:02 5358 3

19.11.2013, 15:02
Публикации: 5 / 0
Здравейте,
моля да ми помогнете!
1. От 2001 г. имам регистрирана фирма "Динкови" ООД, която е с двама съдружника, без дейност, единствено с внесен капитал 5000,00 лв.
2. През 05.2013 г. двамата съдружници от "Динкови" ООД прехвърлят дружествените си дяловете на трети човек и фирмата се преименува на "Ваня" ЕООД (със същият булстат).
3. От 2004 г. имам действаща фирма ЕТ "Ваня", която след откриването на "Ваня" ЕООД е заличена и е направено пълно прехвърляне на търговското предприятие - прехвърлител: ЕТ "Ваня", приобретател "Ваня" ЕООД.
Интересува ме:
1. Трябва ли да подавам годишна данъчна декларация за 2013 г. за "Динкови" ООД (дублира се булстата)?
2. Трябва ли да подавам годишна данъчна декларация за 2013 г. за ЕТ "Ваня" (тя е заличена)?
3. Трябва ли след като е направено пълно прехвърляне на търговското предприятие да взема оборотната ведомост на ЕТ "Ваня" към датата на заличаването й и стойностите да ги задам, като начални салда за "Ваня" ЕООД?
#1 | 19.11.2013, 15:33
Публикации: 4368 / 719
1. "Динкови" ООД и "Ваня" ЕООД не е ли една и съща фирма, със сменено име?
2. Не е ли трябвало при прекратяването? Сега нали няма такава фирма с такъв БУЛСТАТ?
3. Не знам, ама при условие, че "Ваня" ЕООД поема активите и пасивите на ЕТ "Ваня"...
4. Но нека знаещите кажат :)
5. И защо въпросът е в раздел ЮЛНЦ?
#2 | 21.11.2013, 14:03
Публикации: 5 / 0
Моля, на конкретните ми въпроси да ми отговорите с конкретни отговори!
#3 | 21.11.2013, 20:10
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,
Фактическата обстановка не е съвсем точно изложена и колегата bobo е дал съвсем правилни насоки за разсъждение.

От това, което сте описали можем да заключим, че лице е придобило всички дружествени дялове на фирма  "Динкови" ООД и в последствие същата фирма е преименувана на "Ваня" ЕООД.  Не е възникнал нов правен субект и от това следва, че по първия въпрос „Трябва ли да подавам годишна данъчна декларация за 2013 г. за "Динкови" ООД (дублира се булстата)?” отговорът е НЕ, защото отчетите се подават с актуалното наименование на търговеца, а не по историческите му предходни наименования.

Можем да предположим, че същото лице е било собственик на ЕТ "Ваня", което е придобито от създадената вече "Ваня" ЕООД, при което придобиването е станало по чл. 15 от ТЗ чрез заличаване на едноличния търговец.
По втория въпрос „Трябва ли да подавам годишна данъчна декларация за 2013 г. за ЕТ "Ваня" (тя е заличена)?”[/i]:
В ЗДДФЛ не е регламентирано задължение за подаване на данъчна декларация в случаите на прекратяване на стопанска дейност от физическите лица, в т.ч. и от едноличните търговци, към датата на прехвърлянето и прекратяването на дейността. Декларацията се подава в срок до 30-ти април на следващата година.
Но същото лице е придобило доход от прехвърлянето на ЕТ, което представлява доход от прехвърляне на права и имущество. Съгласно чл. 33, ал. 11 от ЗДДФЛ облагаемият доход при прехвърляне на предприятието на ЕТ със заличаване е положителната разлика между определената с договора продажна цена и собствения капитал на предприятието. По смисъла на ЗДДФЛ „собствен капитал на предприятието" е „разликата между балансовата стойност на активите и балансовата стойност на пасивите на предприятието" (§ 1, т. 32 от ДР). На основание чл.11, ал. 4 от ЗДДФЛ доходът от прехвърлянето на предприятието се смята за придобит на датата на съдебното решение за прехвърлянето със заличаване на едноличния търговец.
Това означава, че ще подадете една обща декларация по чл. 50 с приложение 2 за заличеното ЕТ и приложение 5 за доходите от прехвърляне на права и имущество.
Трябва да обърнете внимание и на чл.77 от ЗДДФЛ, че при определяне на задълженията в случаите на сделки между свързани лица се прилагат съответно разпоредбите за предотвратяване на отклонението от данъчно облаганe предвидени в ЗКПО. Данъчното третиране на сделки между свързани лица е регламентирано с разпоредбата на чл. 15 от ЗКПО. Същата постановява, че когато свързани лица осъществяват търговските и финансовите си взаимоотношения при условия, които оказват влияние върху размера на данъчния финансов резултат, отличаващи се от условията между несвързани лица, данъчният финансов резултат се определя и се облага с данък при условията, които биха възникнали за несвързани лица. Следователно за данъчни цели сделките между свързани лица се третират по пазарни цени. За целите на определяне на пазарните цени могат да се ползват оценки на лицензирани оценители.

По третият въпрос «Трябва ли след като е направено пълно прехвърляне на търговското предприятие да взема оборотната ведомост на ЕТ "Ваня" към датата на заличаването й и стойностите да ги задам, като начални салда за "Ваня" ЕООД?»[/i]  - би било прекалено лесно, но няма да е правилно. В общия случай прехвърлянето на предприятие на ЕТ по чл. 15 от ТЗ представлява бизнескомбинация. Съгласно изискванията на Счетоводен стандарт (СС) 22 „Отчитане на бизнескомбинации", когато едно предприятие придобива контрол върху нетните активи и дейности на друго предприятие е налице бизнескомбинация „придобиване". Съветвам Ви да се запознаете подробно с посочения стандарт, в който подробно е обяснено как се определяя първоначалната стойност на придобиването, как се осъществява първоначалното признаване и отчитане на разграничимите активи и пасиви, формирането и отчитането на репутация.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група