Тема за обезщетенията по КТ

24.07.2015, 11:12 111321 310
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#60 | 24.07.2015, 11:12
Публикации: 949 / 101
Безработните лица, придобили право на обезщетение преди изтичане на три години от предходно упражняване на правото на обезщетение, получават минималния дневен размер на обезщетението за безработица съгласно Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за срок 4 месеца.
#61 | 24.07.2015, 11:15
Публикации: 264 / 5
Благодаря Ви много!
#62 | 14.09.2015, 16:58
Публикации: 67 / 0
Предстои ми да изчисля обещетение по чл.222 ал.1.Искам да попитам кой месец трябва да взема за база изчисляване на обещетението в предвид,че има пълен месец работено през Януари и от Февруари е бил в непрекуснати болнични до края на Юни.А през Юли ползва 20дни платен отпуск и има 3 дни болничен за сметка на работодател.През Август  и до 06.09.2015 е в болничен освободен е считано от 07.09.2015г.
#63 | 14.09.2015, 23:06
Публикации: 6970 / 1024
В КТ ясно е записано: Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа
Базата е брутната заплата, както е определена в трудовия договор и допълнителните споразумения към него. Няма значение какво е получил предходния месец и колко дни е работил.
#64 | 22.11.2015, 21:01
Публикации: 68 / 3
Здравейте, при обезщетение по 224 КТ в заповедта коя сума пишем брутна или - ДОД?
Притеснява ме " изплатена сума" , която реално е след облагане. Благодаря и лека вечер
#65 | 22.11.2015, 21:29
Публикации: 9371 / 1593
Пише се брутната - тя е и изплатената. Изплащате я на две части - чиста сума за изплащане на работника и ДДФЛ платен към бюджета , който си е за негова сметка. :smile1:
#66 | 22.11.2015, 21:32
Публикации: 68 / 3
Благодаря delphine :good:
#67 | 04.01.2016, 12:30
Публикации: 5 / 0
Здравейте, налага се да освободим служител.  Последно обезщетение за безработица е получавал за 4 месеца от декември 2009. След което до 07.2014 няма стаж и следва назначението в нашата фирма - 17 месеца. Ако го освободим, ще има ли право на обезщетение за безработица? Четох, че се гледат 24 месеца назад, които при него са 7 месеца без осигуряване. Така се намаля сумата на обезщетението или губи изобщо право на такова?
#68 | 04.01.2016, 12:34
Публикации: 5929 / 511
Може би не сте чели на точното място. В КСО-то е казано: лице има право да обезщетение за безработица, ако през последните 15 месеца има 9 месеца с осигуровки за фонд Безработица. По това условие Вашия човек се класира.
За определяне размера на обезщетението - 24 месеца назад, а месеците без осигуряване - МРз за страната.
#69 | 04.01.2016, 13:01
Публикации: 5 / 0
Благодаря много за бързия отговор!
Май смесвам правилата за отпускане с правилата за определяне на размера на обезщетението.
Успешна и щастлива 2016 година за всички! :smile1:
#70 | 18.01.2016, 17:57
Публикации: 3 / 0
Здравейте ,  предстои пенсиониране на наш служител . Управителят разпореди като обезщетение по чл. 222 ал. 3 да се изплатят 10 бр. заплати .
 Трябва ли да удържа ДДФЛ  в/у 4 брутни заплати ?
#71 | 18.01.2016, 22:13
Публикации: 3080 / 416
Не виждам ЗДДФЛ за прави разлика в броя на месеците.
#72 | 28.01.2016, 15:52
Публикации: 2 / 0
Здравейте, въпроса ми е следния: Може ли работодател да ме води по майчинство, при условие, че детето ходи на ясла?...И ако не то как би трябвало да ме води, на работа, платена отпуска, или неплатена.Това ли са вариантите?и още нещо, и при трите варианта ли, имам право на обезщетение за гледане на дете до 2ве години, прил.4. Само да вмъкна, че работодателят отказва да промени Д1.Благодаря предварително     
#73 | 28.01.2016, 16:45
Публикации: 5550 / 369
на работа, платена отпуска, или неплатена - както се споразумеете с работодателя!
При всички случаи имате право на 50% майчинство до навършване на 2-те годинки на детето.
За Д1 - трябва да се коригира, няма не искам
#74 | 28.01.2016, 16:53
Публикации: 2 / 0
Благодаря за отговора :smile1:
#75 | 22.02.2016, 09:22
Публикации: 8 / 0
Здравейте!
Имам следното питане - през м. Декември 2015 на 17.12.2015 г. ми казват, че съм в предизвестие и ме освобождават от по чл. 328 1 3. Връчват ми го и започва да тече от 18.12.2015 г. През м. януари 2016 г. съм в болничен от 12.01.2016 г. до 22.01.2016 г. Обезщетението по чл. 222 1 започва да тече от 23.01.2016 г. - до 22.01.2016г. БТВ през м. декември 2015 г. е 517,66 лв. На 15 февруари 2016 г. започвам работа на МРЗ. От 01.01.2016 г. до 15.01.2016 г. имам 5 работни дни и 1 ден платен отпуск.Въпросът ми е как да си изчисля обезжетението по чл. 222(1)?
Благодаря предварително!
Лек ден!
#76 | 01.03.2016, 16:37
Публикации: 9 / 0
Обърках сметките, моля за помощ.
Работник освободен от 5.02.2016 г. има право на обезщетение за неползван отпуск /чл.224 /в размер на 2 дни, като базата за изчисление е месец януари.2016 г. в който има отработени 20 дни /2000:20х2=200 лв/, ако до тук имам грешка, моля поправете ме.

И следващо изчисление, същия работник напуска с право на обезщетение за неползван отпуск само, че от 29.02.2016г - питам, базата за изчисление отново ли е месец Януари 2016 г., в който работника е отработил 20 работни дни.
#77 | 01.03.2016, 16:40
Публикации: 5550 / 369
Обърках сметките, моля за помощ.
Работник освободен от 5.02.2016 г. има право на обезщетение за неползван отпуск /чл.224 /в размер на 2 дни, като базата за изчисление е месец януари.2016 г. в който има отработени 20 дни /2000:20х2=200 лв/, ако до тук имам грешка, моля поправете ме.

И следващо изчисление, същия работник напуска с право на обезщетение за неползван отпуск само, че от 29.02.2016г - питам, базата за изчисление отново ли е месец Януари 2016 г., в който работника е отработил 20 работни дни.
И в двата случая базата е м.Януари
#78 | 01.03.2016, 16:49
Публикации: 9 / 0
Благодаря, много, лека вечер!
#79 | 14.03.2016, 11:01
Публикации: 67 / 0
Здравейте,имам обящетение по чл.222 т3 то започва да тече от 10.03.2016 до 08.04.2016вкл. Сумата за обещетението е 432,60лв (брутна заплата) изчислявам я по този начин:
От 10.03. до 08.04 са 23р.д 432,60/23=18,81 на ден
в март има 17*18,81=319,77лв за март
в април са 6*18,81=112,86лв за април
Мисля ,че така трябва да го изчисля но ме претиснява това ,че като събера отработените дни в март и частта за обещетение през март не ми прави общо брутната заплата  :blush:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове