Тема за обезщетенията по КТ

28.01.2021, 16:50 133648 350
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#340 | 28.01.2021, 16:50
Публикации: 6333 / 582
Може от едното майчинство направо в другото. След като сте ползвали отпуска за гледане на дете означава, че имате необходимия осигурителен стаж.
#341 | 28.01.2021, 23:16
Публикации: 2 / 0
Благодаря за бързия отговор! А майчинството в какъв размер ще се изчисли (назад пак ли две години? едната година нали е на по-малко платена 380 лева)
#342 | 29.01.2021, 11:03
Публикации: 6333 / 582
След като няма застъпване на двете майчинства размера на второто ще се изчисли от нова база - 24 месеца назад. За месеците през които сте ползвала отпуска за гледане на дете до 2 години се взема МРЗ за страната към него период. За първата година на евентуалното второ майчинство размера на обезщетението не може да е по-малко от МРЗ за страната.
#343 | 24.02.2021, 14:53
Публикации: 91 / 0
Здравейте, изчислявам обезщетение за неизползван отпуск. База месец Януари 2021, за която лицето има основна заплата по трудов договор 5349,21
Заплата за действително отработено време 12 дни - 3209.53 лв.
клас 57.77 лв.
използван платен отпуск 816,82 лв.
Болничен три за сметка на работодател - 571,79 лв.
За база върху която изчислявам обезщетението за един ден вземам 3209,53 +клас 57,77 или брутна сума 3267.30 делено на 12 дни.
Т.е. използвания отпуск и болничния, който влизат във всичко начисления не ги включвам.
Правилно ли е така?
#344 | 24.02.2021, 15:27
Публикации: 6333 / 582
Според мен - да.
#345 | 25.02.2021, 14:50
Публикации: 42 / 1
Здравейте,
за обезщетението за неизползван отпуск не се дължат осигуровки но има ДОД върху сумата на обезщетението? Правилно ли е?
ЗДДФЛ чл.14 не намерих дали е необлагаемо обезщетението по чл.224 за неизползван платен год.отпуск
правилно ли е да се плати обезщетението за 3 дни след удържане данък и без осигуровки? 
#346 | 25.02.2021, 15:01
Публикации: 7602 / 1145
Да, с данък и без осигуровки
#347 | 25.02.2021, 15:05
Публикации: 42 / 1
Благодаря Ви!
#348 | 01.09.2021, 14:54
Публикации: 6 / 0
Здравейте !
Относно-обезщетение по чл.222, ал.3 от  КТ.  Не знам дали пиша на правилното място, тъй като не виждам как и къде мога  да задам въпрос по съществуваща вече тема,
Въпросът ми е : Правото да се получи обезщетението по чл.222, ал.3 от КТ, изисква ли освен да си придобил правото на пенсия по чл.68, ал.1 и 2 или по чл.68"а" от КСО, и да си упражнил това си право ? Ако се изисква и да си упражнил правото си на пенсиониране, то означава ли, че трябва да имаш решение на НОИ за отпускане на пенсия на посочените основания, или е достатъчно да си подал заявление за отпускане на пенсия ?
Предварително благодаря за отговирите !
#349 | 01.09.2021, 15:09
Публикации: 3507 / 503
Принципно не трябва да си упражнил правото. Но на практика представянето на работодателя на решението от НОИ му дава сигурност, че човекът е придобил право. Понякога се случва да има годините, уж да има и стаж, но нещо да не достига (някоя забравена неплатена отпуска) или да не е оформено правилно (липсва някой подпис или печат) и НОИ да не признаят стажа за достатъчен и да не пенсионират човека. Позаването на заявление нее гаранция, че човек е придобил право. Не знам НОИ издават ли някакъв документ за придобиване на право, май в последно време изпращат писма на бъдещите пенсионери?
#350 | 01.09.2021, 15:24
Публикации: 6 / 0
Благодаря много за точния, бърз и полезен за  мен отговор !  :good:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група