Тема за обезщетенията по КТ

08.01.2015, 13:29 110915 310
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#20 | 08.01.2015, 13:29
Публикации: 1 / 0
Доста добра тема, помогна ми доста.

Бих искал да добавя мнение
/моля да не го приемате като забележка или критика, аз съм доволен от статията/

След като лицето е съкратено на 10,10,2012 то според мен би следвало 10-и да е неприсъствен ден (в трудовата книжка също се пише 10,10,2012) и работните дни за октомври са 7, а обезщетението да е от 10,10,12-10,11,12 и от там базата ще е 23 дни за периода, като от тях 16 дни за октомври и 7 дни за ноември.
#21 | 01.04.2015, 17:18
Публикации: 25 / 0
Здравейте, искам да попитам по кой член от КТ трябва да съм освободена за да взимам от НОИ 90% за безработица?
#22 | 01.04.2015, 19:36
Публикации: 6955 / 1020
Няма такава опция :) НОИ дава 90% от заплатата само на майките. Безработните получават 60% от от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването.

За да получите такова обезщетение, не трябва последните три години да сте получавала обезщетение за безработица и ТД не трябва да е прекратен по Ваше желание, с Ваше съгласие, или поради виновното Ви поведение, на основание чл. 325, т. 1 и 2, чл. 326 и 330 от Кодекса на труда.
#23 | 07.04.2015, 10:48
Публикации: 109 / 0
Здравейте, служител е в болнични от 08.04.2014 до 02.04.2015г. вкл. Служителят ще бъде освободен и трябва да му се изплати обезщетение по чл. 222. Основанието възниква м. 04 2015г. Последни брутни възнаграждения - м 04 2014г. 191.88 лв. (отработени 5 дни) и за м 03 2014г. - 540.50 лв. (отработен пълен месец). Кое възнаграждение трябва да взема, за да изчисля обезщетението по чл. 222?
#24 | 07.04.2015, 10:50
Публикации: 5920 / 509
Месец март 2014 год.
#25 | 07.04.2015, 10:51
Публикации: 6955 / 1020
Не е ли рано за 222?
Иначе - обезщетението е една брутна заплата. Каквато е била по трудовия договор
#26 | 07.04.2015, 10:56
Публикации: 109 / 0
т.е. взимам брутната за м 03 2014г. (470+70.50лв. клас) ?
#27 | 07.04.2015, 11:09
Публикации: 1182 / 85
т.е. взимам брутната за м 03 2014г. (470+70.50лв. клас) ?
Да!
#28 | 07.04.2015, 11:10
Публикации: 5920 / 509
Не уточнихте коя алинея от чл.222 имате предвид.
#29 | 07.04.2015, 11:11
Публикации: 109 / 0
чл. 222, ал. 1
#30 | 23.04.2015, 15:54
Публикации: 65 / 0
Здравейте
Благодаря за цялата информация по въпроса с обезщетенията, страхотни сте. Но накрая се обърках
Моля за помощ, имам следния казус:
Бях по майчинство, след това в неплатен отпуск за гледане на дете до 8г. Поради съкращаване на щата на фирмата, ме уволниха с едномесечно предизвестие. Какви са ми обезщетенията и на каква база се изчисляват, че нещо ми мънкат в офиса? Да не ми объркат документите.
 Преди майчиството бях на 400 лв заплата ( през 2011 г). Имам заповед за напускане на 15.04.2015г.и отидох веднага на борсата. Казват ми така:

1.  по чл.224 имам 6 дена неизползвана платена отпуска за 01.01.2015-15.04.2015г. Дължат само ДОД 10 %, тоест 400лв : 20дни = 20 х 6 дни = 120 лв х 10% = 12 лв
В Декларация 1 за месец Април или за месец Май трябва да се включи това ДОД?

2.  по чл.222, ал.1 т.3 обезщетение за 1 месец поради съкращаване щата (от 16.04.2015 до 15.05.2015г) го делят на
 - Април  - 400 : 20дни = 20лв х 11 дни април = 220 лв х ДОО, ДЗПО, ТЗПБ. Без ЗО, защото я плащало бюрото по труда
и Май - 400лв : 19дни = 21,05 х 9 дни обезщетение май = 189,47лв х ДОО, ДЗПО и ТЗПБ. Пак без ЗО.
Това вярно ли е?
После в Декларация 1 за месец Април вид осигурен съм 01 и се нанасят осигуровките и сумата от 220 лв
В Декларация 1 за месец Май вид осигурен ставам 27 и се нанасят осигуровките и сумата от 189,47 лв

Плетката ми се вижда много страшна. Помогнете моля

Благодаря
#31 | 27.04.2015, 22:13
Публикации: 3 / 0
Здравейте,март месец започнах работа но се наложи да изляза в болничен за отглеждане на дете .От 10.2014г до 2.2015 г нямам платени осигуровки преди това имам стаж 5 години без прекъсване .Въпроса ми е : Дали ми се полага болничен от НОИ или само от работодател за първите 3 дни ?  Благодаря ви !
#32 | 27.04.2015, 23:59
Публикации: 6955 / 1020
А в деня преди болничния бяхте ли на работа? Ако сте била на работа /имате поне един отработен ден по този трудов договор/ имате право на обезщетение за временна нетрудоспособност /болничен/ от НОИ.
#33 | 28.04.2015, 09:47
Публикации: 3 / 0
Да назначена съм на 24.03.15г и до 16.04.15 съм била на работа .В такъв случай как се изчислява болничния от НОИ ?   Благодаря !                                                                             
#34 | 28.04.2015, 09:56
Публикации: 6955 / 1020
Да назначена съм на 24.03.15г и до 16.04.15 съм била на работа .В такъв случай как се изчислява болничния от НОИ ?   Благодаря !                                                                             

Изчислява се по стандартния начин, като за периодите без осигуряване се взема минималната заплата. Трите дни от работодателя са на база реалната заплата.
#35 | 29.04.2015, 11:22
Публикации: 25 / 0
Аз имам следният въпрос от 6.04 до 27.04 бях безработна, регистрирана в бюрото по труда... На 27.04 започнах нова работа, сега за тези 20 дни в които съм била без работа мога ли да си поискам от НОИ обезщетение и какъв е реда?
#36 | 29.04.2015, 11:36
Публикации: 1182 / 85
Как да поискате от НОИ обезщетение, че нещо не ми стана ясно от въпроса ВИ?

#37 | 29.04.2015, 11:38
Публикации: 25 / 0
Ами нали от НОИ изплащат обезщетение за безработица, но при положение, че съм почнала вече работа за 20 дена ще ми изплатят ли?
#38 | 29.04.2015, 11:44
Публикации: 1182 / 85
Когато сте се регистрирали в бюрото по труда, имахте ли право на обезщетение или само се регистрирахте като безработна /да ходите само да се подписвате/?
#39 | 29.04.2015, 11:51
Публикации: 25 / 0
Имах, но не съм ходила до НОИ, понеже осигуровките ми за април не са декларирани, а те нали ги изчакват и утре ще ходя да се отписвам от Бюрото по труда и се чудя, преди това мога ли да отида до НОИ да ми изплатят обезщетение за тези 20 дни и какви документи трябва да нося?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове