Разходи за ДМА

03.12.2013, 15:29 6542 9

03.12.2013, 15:29
Публикации: 167 / 6
Направа на циментова площадка пред и около магазин /които е заведен като ДМА / за около 1000 лв .Двоумя се дали тази площадка да я заведа като отделен ДМА.Предварително благодаря.
#1 | 05.12.2013, 13:12
Публикации: 128 / 5
Според ме си я заведете ДМА в сметката, където е магазина и си я амортизирайте. Иначе става много сложно  :wink1:
#2 | 05.12.2013, 14:47
Публикации: 128 / 5
Здравейте,

Да използвам темата от колежката и да попитам нещо, свързано с ремонтите на автомобилите, заведени като ДМА. Ако на такъв автомобил е направен регулярен ремонт за малко по-солидна сума от 1 670 лв например, но са сменени само части (амортисьори, накладки, държачи, въздушни възглавници и т.н.), би трябвало да минат за разход, нали? В никакъв случай не е подобрение на актива. Но сумата е голяма и все пак да питам. Има ли и в края на годината някакво преобразуване с разходите за ремонт на автомобилите ( те са ДМА и товарни с право на ДДС).

Благодаря ви много!
#3 | 05.12.2013, 15:02
Публикации: 2027 / 253
Разходи за ползването, поддръжката и експлоатацията на превозните средства (включително наетите) се приемат разходите, определени в посочената т. 39 на § 1 от ДР на закона. Като такива в нея са определени счетоводните разходи за:

   - горива, горивно-смазочни материали и други консумативи;

   - резервни части;

   - труд за ремонт, включително за бояджийски и тенекеджийски услуги;

   - технически прегледи и паркинг;

   - козметика и аксесоари.

За признаването на дадени разходи трябва те да бъдат направени във връзка с дейността (включително управленската) на данъчно задълженото лице и това да бъде документално доказано.
Следователно разходите за превозни средства се признават за данъчни цели само ако са спазени съответните изисквания. В противен случай на основание чл. 26, т. 1 или т. 2 от ЗКПО с документално необоснованите разходи ще се увеличи за данъчни цели финансовият резултат на дружеството.

Ако извършвате усправленска дейност с тези товарни автомобили ще дължите и 10% данък върху разходите  свързани с експлоатацията на превозните средства.
#4 | 05.12.2013, 15:14
Публикации: 128 / 5
Алфа, много благодаря!   :give_rose: Да бъде документално доказано означава, да има ф-ра например? Не се сещам как да го тълкувам по друг начин. Или изминати определен брой колиметри за съответният ремонт?
#5 | 05.12.2013, 15:35
Публикации: 2027 / 253
 За доказване на разходите законът изисква факура и  фискална касова бележка от фискално устройство, освен когато заплащането се извършва по банков път . Липсата на касова бележка, когато издаването й е задължително е основание за непризнаване на счетоводния разход за данъчни цели .

Не ми се вярва с тези товарни автомобили да извършвате управленска дейност , но ако е така  за тези разходи , за които се дължи 10% данък върху разходите се приема, че е налице документална обоснованост и когато те са документирани само с фискална касова бележка.
#6 | 05.12.2013, 17:11
Публикации: 128 / 5
 :give_rose: :give_rose: :give_rose:
#7 | 28.01.2022, 19:24
Публикации: 101 / 3
Здравейте,
Предоставяме услуга на строителна фирма и срещу сумата на услугата ще ни бъде  продаден апартамент. Издали сме авансова фактура за услугата. Сумата отразена в с/ка 412 клиенти по аванси. На същата стойност сме получили ф-ра за първоначална вноска за апартамента. Сумата е отразена по с/ка 207. Първо правилно ли е записването или трябва да ползвам 402 или 613 с/ка. Имаме протокол за прихващане на сумите. Освен това за част от предоставянето на услугата ползваме подизпълнител, който също ни е дал ф-ра за аванс. Този аванс към стойността на апартамента ли трябва да го отнеса, т.е. като разход за придобиване на ДМА или не? Моля за съвет. Благодаря.
#8 | 31.01.2022, 10:10
Публикации: 463 / 49
На какво основание сумата от подизпълнителя да се вклюва в апратамента?
За останалите сметки няма значение, къде слагате сумата стига да знаете , какво е салдото и ако ще е е актив, когато решите да го амортизирате го сложете в сметка с активи например.
#9 | 31.01.2022, 14:22
Публикации: 101 / 3
Благодаря. И аз мисля, че нямам основание да я отнеса към стойността на апартамента, който най-вероятно ще бъде продаден след окончателното му построяване и предаване. Но исках да съм сигурна в правилното определяне на стойността на придобиването му.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 11.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група