Право на строеж и апорт

04.12.2013, 11:56 10728 6

04.12.2013, 11:56
Публикации: 232 / 5
Здравейте!
Обръщам се към вас понеже никога не съм се занимавала със строителни фирми, но за  жалост вече ми се налага :(
Ситуацията е следната:
През 2007 е издадено разрешение за строеж на комлекс състоящ се от 4 сгради - А, Б, С, Д, което е собственост на 2 физически лица. Те като физически лица учредяват право на строеж за сграда А (2/3 чат) и Б(цялата) на дружестовото в което са съдружници,  като си запазват правото на строеж върху 1/3 част от сграда А. Сделката е бартерна - срещу правото на строеж те ще получат тази част от сграда А за която са си запазили правото на строеж. Учреденото право на строеж  на дружеството по НА е на стойност 244 х.лв, а на ФЛ - 73х.лв.
Учреденото право на строеж е осчетоводено така:
219/412 - 244х.лв
Всички разходи по строежа се натрупват по сметка 611

Към 2013г. са построени сграда А, Б и С (да и сграда С!?). Д не е започната

До тук нещата са ясни, НО през 01.2013г съдружниците вземат решение за увеличване на капита на дружеството, чрез апорт на правото на строеж върху тази 1/3 част от сграда А. Като вещите лица оценяват на 45 х. лв, въпреки че по НА е 73 х.лв. (можеби в случая няма значение НА)
Осчетоводявам така:
426/101 - 45 х.лв
219 1/ 426 - 45 х.лв

През 03.2013 отново се взема решение за увеличение на капитала, отново чрез непарични вноски:
1. Правото на собственост върху земята
2. Правото на строеж върху сгради С и Д

Оценени са от вещите лица съответно на 382 х.лв и 82 х.лв
осчетоводявам така:
426/101 - 464
219/101 464 ( като ги разделям на подсметки - земя и ПС)

През 10.2013 за сграда А,Б и С е издаден акт 16 и започва най сложната част за мен.

1. Следва ли апортираното правото на строеж и право на собственост върху земята да влезе в себестойността на комплекса или си остава като актив на дружестовото? - според мен правото на стреж върху построените сгради трябва да влезе в себестйността по стйността определена от вещите лица; правото на строеж на непостроената сграда и правото на собственост върху земята съответно да останат като актив на дружеството.

2. След като ФЛ апортират правото си на строеж какво се случва със сметка 412 ? - Според шефското тяло по този начин ФЛ се отказват от правото си на обещетение. Аз не съм напълно съгласна, понеже те апортират правото си на строеж върху тази част, която не е била учредена на дружестовто, но в същото време си стои правото на собственост върху построеното, което всъщност е другата страна на бартерната сделка. Нали така?

Извинявам се много за дългата тема, но вече съм отчаяна...





#1 | 04.12.2013, 19:20
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
Внимателно прочетох казуса, интересен е. :smile1:

По първия въпрос споделям изцяло Вашето мнение. При построяването на сградата, от нематериален актив правото на строеж се превръща в ДМА-сграда, като влиза в себестойността на сградата по балансова стойност. Един актив претърпява изменения и се превръща в друг актив. Обикновено правото на строеж се отчита като други разходи и влиза в разходите за незавършено производство, което след акт 16 се завежда като продукция.

По втората част от казуса разбирам, че 2/3 от правото на строеж върху терена за сграда А е закупено от собствениците срещу бъдеща готова продукция и е издадена фактура за авансово заплащане на 1/3 част от сградата чрез 2/3 части от правото на строеж. Самото право на строеж върху другата 1/3 от терена за построяване на сграда А не е предмет на сделката, което и дава възможност в последствие да бъде апортирано в капитала на дружеството. И тук съм съгласна с Вашите аргументи. :thumbup:
#2 | 05.12.2013, 10:09
Публикации: 232 / 5
Казусът се заплита още, понеже при учредяване правото на строеж не е издадена фактура за аванс. Според шефът за малко се е разминал с глоба от данъчните. Предполагам, че и тази липса на фактура ще усложни нещата...

Като цяло най - голямата ми драма е как да закрия 412 и имам ли основание да го направя на този етап...
#3 | 05.12.2013, 19:36
Публикации: 6403 / 1130
Фактура вероятно не е издадена от съображения да се "икономиса" ДДС. :smile1:
Това е преодоляно по един или друг начин.
Вземането на собствениците е учредено чрез нотариалния акт. То не може да бъде отписано просто ей така. Нека те първо решат какво искат да предприемат, да оформят намеренията си юридически и тогава вече са на ход счетоводителите. За жалост често от нас се изисква да "оправяме" счетоводно правни батаци.
Мисля, че към момента салдото по 412 си остава ...
#4 | 06.12.2013, 11:04
Публикации: 232 / 5
Благодаря много за мнението :) Значи правилно съм разъждавала относно 412 :))
#5 | 12.12.2013, 17:01
Публикации: 232 / 5
След консултация с адвокатите си шефът е убеден, че физическите лица вече нямат право на обезщетение, понеже се били отказали от правото си на строеж като го апортират в капитала на дружеството. Единственото което ми идва на ум е 412/799.  :(
#6 | 14.12.2013, 16:51
Публикации: 232 / 5
Така...
Моят казус се заплита още и още...
Днес в ТР е публикувано последното решение за увеличаване на капитал, чрез апортни вноски, като има експертиза на вешите лица, които оценяват правото на собственост на физическите лица върху обезщетението.
Оценката е за 955 х. лв.(така  реших горе - долу мистерията с 412)
НО! В протокола на общото събрание е описано, че капитала се увеличава до 955 х.лв от които 5 х.лв парична вноска, 45х.лв еди какво си (т.е. се описват предходните апортни вноски) + последната апортна вноска в размер 955 х. лв

Е добре де не станаха ли мого?!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група