Въпрос относно съвместяване на самоосигуряване и работа по трудов договор

17.12.2013, 22:18 5133 3

17.12.2013, 22:18
Публикации: 3 / 0
Здравейте,

работя по два трудови договора- един, основен, на 8 часа и допълнителен- на 4 часа. Същевременно ми предстои встъпване в длъжност Управител (и собственик) на ЕООД (дружеството е същото, където работя на 4-часов трудов договор). Осигуряването ми по трудов договор от двете работни места е на максимален осигурителен доход. Намерението ми като Управител е да се самоосигурявам (т.е., като СОЛ, а не чрез ДУК). Въпросите ми са от техническо и организационно естество: нужно ли е да подавам Декларация за самоосигуряване, дължа ли осигурителни вноски като СОЛ, след като съм осигурена на максимален осиг. доход и като цяло- бих се радвала на комптентните ви съвети относно така изложените факти.  :smile1:

Благодаря ви предварително и се радвам, че ви има!  :flowers:
#1 | 18.12.2013, 08:42
Публикации: 11974 / 2191
" Същевременно ми предстои встъпване в длъжност Управител (и собственик) на ЕООД (дружеството е същото, където работя на 4-часов трудов договор ) "

След като станете собственик на ЕООД, където сега сте на трудов договор последният трябва да бъде прекратен. Собственик на ЕООД не може да има ТД в собственото си ЕООД. Правилно е да се самоосигурявате и това самоосигуряване ще покрие дейността Ви като управител и работещ съдружник. Подавате ОКД5 за начало на дейността Ви като съдружник. Най-добрият съвет в момента към Вас би бил да си намерите счетоводител , с когото да обсъдите всички въпроси с оглед на правилния старт на дейността Ви.


#2 | 18.12.2013, 09:34
Публикации: 3 / 0
Много благодаря, delphine!  :flowers:
#3 | 14.01.2020, 14:08
Публикации: 247 / 41
Здравейте, свързан казус. Лице е назначено по трудов договор и в момента ползва отпуск по майчинство. В същото време регистрира ЕООД, където е съдружник и управител. Започва дейност от 01/2020, Подава декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице за рискове инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт.
1. Ще продължи ли да получава майчинството си? Трябва ли нещо да се подаде към НОИ?
2. Може ли да полага личен труд в дружеството си без да получава доход за това? И дали процентът, на който се осигурява има отношение по този въпрос.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група