Бременност по време на плат. майчинство за отглеждане на дете до 2год.

01.09.2012, 16:06 4924 3

01.09.2012, 16:06
Публикации: 9 / 0
Здравейте!
Имам следния казус: майка  отглежда първото си дете, което ще навърши 1 год. през м. септември 2012г.Планира второ дете с евентуален термин през м. септември 2013г. Осигурява се като самоосигуряващо се лице -ЗП и по труд. правоотношение. Въпросите ми са следните:
1. За изчисляване на болничните 45 дни преди термин за второто дете - кой осигурителен доход ще се вземе и за какъв период от време.Ще се включат ли 410 дни от първата бременност и платения отпуск след това за първото дете. Дефакто при илизане в болнични за бременност и раждане за второто дете първото още няма да е навършило 2год.
2.Ако майката се реши да се върне на работа след навършване на 1 год на първото дете - какви привилегии би могла да ползва при планираната втора бременност или е по-добре да остане в платено майчинство за отглеждане на първото дете до навършване на 2год.
3. Има ли право на плат. майчинство при положение, че е самоосигуряващо се лице
4. Има ли някакъв проблем, че при трудовото правоотношение се води на половин работен ден - 4ч.
#1 | 22.01.2014, 17:58
90518
Здравейте, в момента съм в платено майчинство, втора година от раждането на детето. Предстои ми раждане на второ дете, като терминът се пада преди датата на изтичане на майчинството за първото. Въпросът ми е как ще се изчислява майчинството ми в този случай? Благодаря!
#2 | 22.01.2014, 20:35
Публикации: 2027 / 254
Здравейте, в момента съм в платено майчинство, втора година от раждането на детето. Предстои ми раждане на второ дете, като терминът се пада преди датата на изтичане на майчинството за първото. Въпросът ми е как ще се изчислява майчинството ми в този случай? Благодаря!

След като излезете в отпуск за бременност и разждане за вторито Ви дете , ще получавате
50 на сто от обезщетението за отглеждане на малко дете за първото Ви дете
http://alfaconsult.blogspot.com/2013/07/blog-post_26.html
#3 | 23.01.2014, 09:28
Публикации: 6682 / 662
Ако към момента на издаване на първия болничен за 45 календарни дни преди термина ползвате отпуска за гледане на първото Ви дете до 2 годишна възраст по чл.164 от Кодекса на труда ще получавате обезщетение за втората бремеността в същия размер като първата, ако е по-благоприятния вариант за Вас.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група