ТЕЛК - точно 50%

09.02.2014, 19:41 3568 1

09.02.2014, 19:41
Публикации: 1 / 0
Здравейте, предварително се извинявам, ако вече има публикувани отговори на моите въпроси, но след продължително ровене из форумите прочетох и чух противоречиви отговори.
Запитването ми е следното: имам точно 50 % инвалидност, дата на инвалидизиране- 95г, общо заболяване(заболяването е на долните крайници). През тези години единствено съм получавала пенсия до навършване на 18 годишна възраст. Сега вече съм на 25, но всички ми казват, че не ми се полага абсолютно нищо. Тъй като заболяването ми е на тазобедрените стави, се надявах, че поне картата за градският транспорт ще ми е с намаление(след като завърша), но уви.. ТЕЛК трябва да е издаден от София, а той ми е издаден по настоящ адрес. В момента уча и работя(имам трудов стаж над година).
Ще Ви помоля, ако някой знае дали има или няма някакви облекчения за моето състояние, да ги сподели. Благодаря предварително на всички.
#1 | 09.02.2014, 22:31
Публикации: 4411 / 738
Сещам се за това:

ЗДДФЛ
Данъчно облекчение за лица с намалена работоспособност
Чл. 18. (1) Сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7920 лв., включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението.
(2) Месечната данъчна основа по чл. 42, ал. 2 за доходи от трудови правоотношения на лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност се намалява с 660 лв., включително за месеца на настъпване на неработоспособността и за месеца на изтичане срока на валидност на решението.

Тоест, ако месечната ви брутна заплата минус осигуровките е под 660 лв няма да ви удържат данък, ако е повече - ще удържат на горницата над 660. Това при условие, че ТЕЛК-а е действащ.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група