Трудов договор и договор за управление

20.02.2014, 14:37 6419 5

20.02.2014, 14:37
Публикации: 4 / 0
Здравейте,

Имам един въпрос свързан с плащането на осигуровки. Да кажем, че в момента работя на трудов договор и се осигурявам на максисмума, но смятам да открия и моя собствена фирма, в която ще съм собственик и управител.

Така ще работя по трудов догор (осигурен на максимума) и ще съм собственик на фирмата. Въпросът ми е - нужно ли е в такъв случай да плащам някакви осигуровки от страна на моята фирма като самоосигуряващо се лице?

Също така, отнесено към служителка на фирма в същата ситуация (трудов договор с осигуряване на максимум + договор за управление на собствена фирма на служителката) - как стои въпросът с майчинството? Нужно ли е подаване на допълнителна декларация като самоосигуряващо се лице при положение че за лицето се внасят тези осигуровки по трудовия догор?

Благодаря Ви предварително и успешен ден.

П.С. Тъкмо видях, че има и раздел "Консултации". Моля темата да бъде преместена към правилния раздел. Извинявям се за допуснатата грешка.
#1 | 20.02.2014, 15:09
Публикации: 4 / 0
Ако следваме логиката, то не би трябвало да се налага да внасяме допълнителни осигуровки като самоосигуряващи се, защото вече сме достигнали тавана от 2400 лв. Също така би трябвало да няма проблем и с майчинството и да не се подава декларация като самоосигуряващо се лице, защото тавана е достигнат и осигуровките вече са внесени по трудов догор.

Но ще се радвам да чуя и Вашата позиция :)
#2 | 20.02.2014, 15:43
Публикации: 5497 / 371
Правилна е логиката Ви :)
Само не разбрах защо намесихте и декларация за самоосигуряване, като лицето е с договор за управление
#3 | 20.02.2014, 15:48
Публикации: 4 / 0
Благодаря Ви за отговора :)

Тепърва се запознавам с законовите норми и все още не съм стигнал до тази част. Затова предположих, че ще е нужно евентуално да се подаде някаква декларация.

Правилна е логиката Ви :)
Само не разбрах защо намесихте и декларация за самоосигуряване, като лицето е с договор за управление
#4 | 20.02.2014, 15:50
Публикации: 5497 / 371
Затова предположих, че ще е нужно евентуално да се подаде някаква декларация.

Декларация за самоосигуряване е Окд5. Лицата, осигурени по ДУ, не са самоосигуряващи се и не подават Окд5 :)
#5 | 20.02.2014, 16:01
Публикации: 4 / 0
Ясно. Мисля, че вече си разясних нещата.

Благодаря още веднъж! :)

Лек и успешен ден!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група