Възстановени такси по банка

24.07.2023, 14:45 11259 27

#20 | 24.07.2023, 14:45
Публикации: 37 / 0
В никакъв случай не бих дала върнати банкови такси на приход. Те са си абсолютен разход осчетоводен с минус. Бих попитала вашите одитори, когато доставчик ни върне грешно преведена сума по банка, няма ли отново да се осчетоводи с минус превода и нима това не би изкривило оборотите?
#21 | 24.07.2023, 14:55
Публикации: 668 / 83
И аз малко остро, щях да пиша за одиторите, но се сетих, че ако наистина са за минал отчетен период, това наистина ще е по коректно.
#22 | 24.07.2023, 15:06
Публикации: 11974 / 2191
Тези възстановени суми за минал период е твърде вероятно да са в срока на годишното приключване и могат да се осчетоводят и за счетоводната година, за която се отнасят.
#23 | 24.07.2023, 18:03
Публикации: 191 / 5
Сега се замислих -  да не би защото нашата банка стана от Райфайзен - КБС - вече е ОББ - затова да правят някакви преизчисления и да връщат такси. И от прочетеното от коментарите на всички колеги стигам до извода - че наистина май ми връщат таксата - и трябва да сторнирам. Аз в самото начало така си мислех, но не бях сигурна каква точно е тази сума в извлечението. Обаче ако сторнирам - трябва да е 629/503 - с минус 32,19, така ли мислите и вие или 503/629? Трябва малко да прочета за сторното - да си припомня.
#24 | 24.07.2023, 21:58
Публикации: 4400 / 737
При мен оборота по сметка "банка" трябва да се засича с оборота (сумата в края) по банковото извлечение за периода, затова в този случай бих направил Дт Банка/Кт Такси.
#25 | 25.07.2023, 10:16
Публикации: 83 / 12
Банките за приключил период не връщат пари. От горчив опит споделям. На физическо лице от септември до януари от разплащателна сметка удържаха два пъти месечна такса обслужване - веднъж стандартна и веднъж по-ниска, договорена за група работници. От октомври всеки месец учтиво ги молех да направят корекция, отговор: Да, ще погледнем! Е, погледнаха януари и виновно ми заявиха, че могат да сторнират само таксата в новата година.

В конкретния случай не бих направила запис с 629 в кредита. За да избегна проблем в ОПР.

Ако не зная за кои такси се отнася или не искам да ги търся, ще направя 629/503 с минус.

Ако много добре зная за кои такси се отнася (случвало ми се е и това и съм звъняла на банката да ги възстановят по фирмената сметка), ще използвам разчетна сметка и в деня на удържането правя 498 /503, а когато ги върнат 503/498. Имам си създадена статия "грешки на банката"  :smile1:
#26 | 25.07.2023, 14:41
Публикации: 364 / 42
Сега се замислих -  да не би защото нашата банка стана от Райфайзен - КБС - вече е ОББ - затова да правят някакви преизчисления и да връщат такси. ...

Точно това е причината, нали ОББ и Райфайзен обявиха 10% намаление на таксите от началото на годината за дигиталните плащания.
#27 | 25.07.2023, 17:01
Публикации: 191 / 5
Колеги, доколкото прочетох да си припомня за сторното - разбрах, че за разходни и приходни сметки е редно да се направи червено сторно. Т.с. 629/503 с минус. А черното се използва по-рядко и не е за разходни сметки по принцип. Ако направя червено сторно виждам, че в ОПР са добре нещата, само оборотите в извлечението на банката не са верни. Иначе 503 е точна.
Остава сега да си запиша или някак да си напомням - защо няма да са ми верни оборотите на 503 в края на годината. Макар,че предполагам  до края на годината - ще имам още такива възстановени такси.
Изчислих иначе сумата на върнатата такса и излиза, че е долу горе 10% от таксите на ПОС терминала до датата на възстановяване.
И Благодаря на всички колеги, включили се по темата.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група