Здравейте колеги, моля за вашата помощ, по следния казус. Налице е заем на висока стойност, като получател е българско дружество, чиито едноличен собственик е собственик и на английското дружество заемодател. Заемът е сключен за срок от 10 години, като до момента не са плащани лихви и главници, тъй като българското дружество реализира единствено загуби през последните години. Английското дружество, поради решение на едноличния собственик, ще закрие дейността си в Англия и ще спре да съществува. Въпросът ми е - какво е редно да направим със заемът, ясно е, че парите няма да се върнат към Англия? Благодаря  :good: :blink:
Та къде ще иска подпис тази пропуск? Във финансовите отчети едва ли, в ГДД няма. Освен на оборотни ведомости? В протокол, ако е вписан финансовия резултат? Аз бих коригирал директно записа или използвал сторно операция, ако искате да виждате какви корекции са правени.

Проблемът е, че главният счет. ще откачи, че отново трябва да подава ГДД, целият екип от оперативни се чудим как да коригираме пропуска възможно "най-незабележимо", но едва ли е възможно...  :wink1: :blink: :smile1:
Колко да е голяма тази грешка? За хиляди ли? Оказва ли влияние върху отчетите, ако са готови?

За 51лв. е пропускът, може да се даде по "нелегалният и грозен" начин, като разплатено на каса с дата 01.01., но пак изкривяваме салдото с този доставчик към 31.12.2024
Вижте чл.75 ЗКПО.

Това защо ?

Защото всичко е подадено към клиентите за подписи и качване, а те вече тръгнаха за чужбина...
Здравейте, в м.12.2024 сме пропуснали да осчет. плащане към доставчик, вместо по дебита на 401 сме го дали по дебита на банкови такси в разход. Според вас, как е редно да коригираме грешката? 2024г. е вече приключена и корекции не са възможни. Благодаря.  :blink:
Това е решение на ВАС.

Правният ефект че , че автоматичното полагане на подпис не следва да се приеме за фактическа дейност.

не е извършвала фактически действия, свързани с дейността на едноличния търговец, а автоматичното полагане на подпис не следва да се приеме за такава.

Неправилни са изводите на административния орган, че щом Кирякова няма сключен договор за прокура или за назначаване на друг управител, вписан в търговския регистър, не може да се приеме, че тя е преустановила дейността си във фирмата, като е прехвърлила управлението й на друго лице.

Друг фактор, който допринася да не се допуска отклонение от установеното и практикувано тълкуване, е опасението на съдиите по следващи дела, че ако те се отклонят от трайната практика, постановените от тях решения, основани на отклоняващото се тълкуване, ще бъдат обжалвани и отменени от висшестоящите съдилища заради неправилно тълкуване на закона. Отмяната е твърде нежела­телна не само с оглед на кариерата и престижа на съдията, но и с оглед на обреме­няването на съда при връщане на делата за ново разглеждане, което не може да не предизвика упреците на колегите от същия съд.

 

Колегата има право, само че, струва ли си рискът...
Не са един и два примерите,когато съдебната практика в подобни случаи е различна. Друг състав може и друго да прецени - няма да е изненада.
На Ваше място ще осигурявам.

Благодаря
Не бих заложила на едно съдебно Решение. Със сигурност не е меродавно. То си е за дадения случай.

А вие , какво мислите по този случай тогава?
Дори и да подавате с Ваш КЕП нали го ползвате в качеството си на упълномощено лице - т.е. управителят е взел решение, издал документ или каквото и да е в смисъл, че има управленски задължения и такава дейност. Принципно фирмата няма дейност по смисъла на ЗСч, но управителят има. Така мисля.

И аз така мисля, че дейност има и не виждам как е редно да изпълня желанието му за прекъсване на самоосигуряването, а пък майчинството да си върви безпроблемно. Да не стане фал накрая и да е потърпевша майката...
А ползването на неговия КЕП, не се ли счита за дейност?
Да и тъй, като ползваме КЕП на управителя за подаване на декларациите, а и ще получават фактури за счет. услуга през тези месеци и мен ме притеснява как ще спра самоосигуряването му, та даже и дейността, нали ще получават фактури за счетоводното обслужване...
Здравейте, моля за съвет. Самоосигуряващо лице желае да прекъсне временно самоосигуряването си и следователно и дейността на своето ЕООД. Но, има назначена майка в отпуск 410 ден, това ще засегне ли майчинството й? Трябва ли за месеците без дейност да подавам декл.1,6 и да се внасят здравните й осигуровки? Също така, собственикът планира да възстанови дейност след няколко месеца и отново настъпва въпросът- това действие как ще се отрази на цялото майчинство?

 Благодаря  :good:
Но правилно ли е с код 01 или трябва да бъде с код 11?

Колегите твърдят, че след новите промени няма нужда от съгласиетп на основния работодател и няма пречка допълнителния ТД да бъде сключен директно на основание чл.67/1/1 и нямало нужда от чл. 111  :noexpression:
Благодаря колеги!

ТРЗ-тата продължават да твърдят, че няма проблем основанието да е чл.67, но типът на договора да е Допълнителен/Втори. Де факто, в уведомлението по чл. 62 ще излезе с код 01, а в декл. обр. 1 ще си влиза с код 04, както е редно. Какво мислите ?  :blink:
Здравейте колеги, моля за мнение. Възможно ли е сключването на трудов договор за 2 часа на основание чл.67,ал.1,т.1 и във връзка с чл.70 с лице, което вече има активен трудов договор на 8 часа. Колегите ТРЗ твърдят, че няма пречка, но това не означава ли, че на практика имаме 2 основни ТД едновременно и къде отива чл. 111 ?


Благодаря!
Организиране на състезания е едно, а забавлението на деца - друго, включително чрез спорт.

По-скоро се касае за забавление на деца, включително чрез спорт.
Това са две отделни дейности. Регистрирайте си едната, от която очаквате повече НПП и после може да си я смените.
Кои две отделни дейности и съответните им КИД визирате?
Други дейности изглежда по-подходящо. Не давате достатъчно информация какво точно правите.
Какво разбирате под спортна анимация?

Здравейте, ще се опитам да обясня по-конкретно. Основната идея е да се ангажират децата на почиващи семейства от хотели чрез спортни занимания - тенис, футбол, разходки в гората и т.н. Децата ще се взимат от хотелите и транспортират до спортните съоръжения, където ще се занимават с различни спортове. Също така, ще се организират частни спортни състезания за различни възрасти, за които ще се събират съответните такси.