Регистриран ЗП  е вписан в регистъра по БУЛСТАТ с  посочена ОСНОВНА  дейност  "Отглеждане на подправки, етерично маслени и лечебни растения" -  т.е. непреработена продукция.

Той, обаче  е  произвел и зеленчуци - също непреработена продукция.  При отчитане на прихода от продажбата на зеленчуците може ли да ползва 60%  признати разходи ?

И все пак доходите от положен труд без трудово правоотношение не са с характер на трудово възнаграждение...
Не е много разумно , според мен,  да работи като свободна професия докато е в болнични  по ТД- държавата плаща да се лекува и  да се възстановява, а не да работи. Не може да работи по ТД, но е в  състояние  като св. професия?  Е, каква е свободната професия?




*  Получава обезщетение за  болнични само за ТД,  т.к.  лицето  задължително е осигурено за ОЗМ.
* СОЛ при "нисък процент" не внася ОЗМ, следователно няма право на болнични
При разпределяне на работното време при сключване на ТД по чл.114  КТ за четири  работни дни, може ли да се впише " за определени по график четири работни дни",  т.к. има вероятност не всеки месец  да  се работи на конкретни  дати или дни.
Или допълнително споразумение за всеки месец?
Чл. 29. (1) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., предишен текст на чл. 29 - ДВ, бр. 31 от 2011 г., в сила от 01.01.2011 г.) Облагаемият доход от СТОПАНСКА  ДЕЙНОСТ  на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, КАТО ПРИДОБИТИЯТ ДОХОД.....

АВАНСЪТ придобит  доход от стопанската дейност ли е?

Бъркам се с юридическите лица, където авансът не е приход за облагане , а приходът  се признава след финализиране на сделката,
На Регистриран  ЗС , облагаемият доход на  който се определя  по чл.29 от ЗДДФЛ  му се предлага аванс за  продукция, която  ще се произведе  до мес. март  2025г.
Авансът ще се се плати през м. октомври 2024г.
Този аванс за 2024  или за 2025г  ще се обложи с ДДФЛ?
През 2023 дружеството е ЕООД
От м. февруари 2024 става ООД.
Управителят е същия.

 При публикуване на ГФО - 2023 какво да се впише:
-  в  Г2   ЕООД  или ООД ?
-  в  декларацията по чл.62а (2) т.2   ЕООД или ООД ?

 ПОС на НАП  допуска плащане на осигуровки за СОЛ само  чрез  идентификатор   ЕГН, независимо че се внасят от дружеството,  но не е видно, че то е наредител.

При определяне на данъчната  основа  за  възнаграждение  за личен труд могат ли да се приспаднат тези осигуровки?      ОКД-5  и  Д1 доказват, че  СОЛ се осигурява чрез  дружеството-
платец на дохода.   
 
Две Д1 ли ще се изготвят ? Едната само с осигуровките, другата само с Данъка –ако е изчислен
от  брутната сума без приспадане на осигуровките?   ТРЗ програмата, с която работя изчислява  "личния труд"  с приспадане на ЗОВ, затова се чудя за Д1.


Читалище - субсидирано - не е ли в изключенията - чл. 182г на ДОПК ?
Дано да се включи  ХХХХХ , мисля, че може да помогне, защото и аз се чудя по този въпрос
От НСИ:
Данните в годишния отчет се попълват от всички нефинансови предприятия, несъставящи баланс и физическите лица, осъществяващи стопанска дейност, на основание чл. 20 от Закона за статистиката.
Годишният отчет се представя ЗАДЪЛЖИТЕЛНО  от едноличните търговци, които не подлежат на задължителен независим финансов одит и съгласно чл.29, ал.3 от Закона за счетоводството са реализирали нетни приходи от продажби до 200 хил. лв. през 2023 г., а също и от физическите лица, осъществяващи стопанска дейност на основание на чл. 20, ал. 3 от Закона за статистиката, чл. 26, ал. 7 и чл. 29а, ал. 1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), съгласно Закона за статистиката, Националната статистическа програма за 2024 г. и ЗДДФЛ, в срок от 01 януари до 01 юли 2024 година.


Дебело изписаното „задължително“ ме навежда на мисълта , че става въпрос за подаване на ГОД само за:
1.     ЕТ с нетни приходи до 200 хлв, без одит;
2.    ФЛ осъществили  стопанска дейност съгл. чл.20 ал.3 – с  конкретизация  ЗДДФЛ:  чл.26 ал.7 и  чл.29а
Никъде не виждам „задължителното“ да се отнася за чл.29 ал.1, точки…..  /регистрирани, нерегистрирани ЗП, свободни професии/
А пък за ЗП във всичките им разновидности се изисква ГОД?
А свободните професии?
Не ми е ясно….

От ЗДДФЛ:
Чл. 51 ал1. Лицата, извършващи стопанска дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, включително едноличните търговци, както и физическите лица в случаите по чл. 29а, заедно с годишната данъчна декларация представят и годишен отчет за дейността, подаден по електронен път по ред и начин съгласно чл. 20, ал. 5 от Закона за статистиката.     

От ТЗ:
(2) Търговци са:
1. търговските дружества;
2. кооперациите с изключение на жилищностроителните кооперации.
(3) За търговец се смята и всяко лице, образувало предприятие, което по предмет и обем  изис-ква неговите дела да се водят по търговски начин даже ако дейността му не е посочена в ал. 1.

 Делата на търговците според ТЗ се водят по търговски начин!  Какво определя чл  51 ал.1 от ЗДДФЛ -  кой трябва да подаде  ГОД изобщо, 
или кой трябва да подаде ГОД по електронен път?


БЛАГОДАРЯ    ХХХХХ   !
- Регистриран Земеделски производител с  БУЛСТАТ
- Притежава ПИК на НАП по ЕГН
- Подава ГДД-чл.50/ЗДДфЛ  в НАП  по ЕГН, попълва приложение 3,  което НЕ изисква   БУЛСТАТ
-  ?  в ГДД  "чеква" ли, че ще подаде ГОД
- НСИ изисква ГОД да се подаде по БУЛСТАТ
   ВЪПРОСИ:
1. Ще може ли с ПИК на НАП по ЕГН  да се подаде ГОД  в НСИ  по БУЛСТАТ?
2. Как ще се "насрещнат"  ГДД по ЕГН   и  ГОД по БУЛСТАТ?

Какво е функцията  на ТР по отношение на публикуваните финансовите отчети?
Предоставя информация на трети лица ?  След колко години?
Ами  уж след 1-ви март - и  пробвах.
Помислих си дали при мен нещо не е наред - настроики, версии, актуализации и други            разни-разнообразни,  ама сега се успокоих,
При мен не се зарежда автоматично, а при вас?
bobo,  Благодаря, твоят въпрос ме подсети какво не съм съобразила.  Работата стана.
Нещо  грешно ли правя?  Изписва ми  No archives found