Здравейте, моля дайте линк към това ръкводство, защото не мога да го открия.
Здравейте, предстои ми  покупка на нов лек автомобил от дилър в Германия, купувачът е  БГ ФЛ. Това, което изчетох е, че ДДС трябва да бъде внесен в  страната в която се регистрира новият автомобил. Все още не зная дали немската фирма ще се съгласи да издаде фактура без ДДС. Моля, който може да ми обясните каква е процедурата:
1 Ако немската фирма ми изддаде ф-ра без ДДС - след регистрация в КАТ в БГ декларирам новия автомобил в НАП, плащам дължимия ДДС и изпращам регистрационния талон на немската фирма за доказателство или
2 Ако немската фирма фирма ми събере ДДС имам ли задължение отново да декларирам и внасям ДДС в БГ и как се възстановява този ДДС след това от Германия?
Благодаря предварително на всички, които ще се отзоват с отговор!
Колеги обнародваха ли тази промяна и от 01.07.22 г. ли влиза в сила. Извинявам се, но никъде не мога да намеря....
Здравейте, в описание какво  трябва да се напише във фактурата наем на ПИ/земеделска земя или получена рента за отдадена под аренда земя?
Подкрепям изказаното мнение на Хиксовете. Вижте и в тази тема отговор 29 И 31 на registrirana

https://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,24306.msg145892.html#msg145892

Благодаря!
Има промяна в ал. 9, чл. 38 ЗСч, която влиза в сила от 01.01.2019 г. ...
2. (изм. - ДВ, бр. 98 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) предприятия, които не са осъществявали дейност през отчетния период; това обстоятелство се декларира с декларация, която се публикува в срок до 31 март на следващата година, както следва:

а) от лицата по ал. 1, т. 1 и 2 - в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел; такси по чл. 12, ал. 1, т. 1 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел за публикуване на декларацията не се дължат;

б) от лицата по ал. 1, т. 3 - чрез икономическо издание или чрез интернет.

...лицата по ал. 1, т. 1 и 2 .... са всички търговци по смисъла на ТЗ - ЕТ също е търговец по ТЗ и при прочита на целия чл. 38 ЗСч намирам следното противоречие:

ето един коментар, който намерих във връзка с промяната от 01.01.2019г.:
По т.1 ЕТ, неподлежащи на одит не подават ГФО в ТР. Не е указано дали това е когато имат дейност или и когато нямат, за това аз го разбирам "и в двата случая"
По т. 2 предприятията без дейност подават декларация в ТР. Аз го разбирам "предприятията,които са били длъжни да подават ГФО по ал.1-8 и нямат дейност"
Понеже двете точки са свързани с "И", значи всички предприятия и ЕТ, които попадат в една от двете точки. ЕТ без одит и без дейност - т.1, ЕТ с одит, но без дейност (ако е възможно) - т.2.
Иначе ако следваме логиката, че ЕТ е предприятие, то излиза че  ЕТ е без одит, но с дейност, не подава нищо в ТР по силата на т.1, а когато няма дейност - подава декларация по т.2. Какъв е смисъла? Само потребителите да знаят, дали ЕТ Пешо има или няма дейност?
Не мога да разбера аз ли затъпявам или.... ?  Съгл. чл. 38 ЗСч ЕТ неподлежащи на одит не подават ГФО в ТР. Излиза че  ЕТ е без одит, но с дейност, не подава нищо в ТР по силата на т.1, а когато няма дейност - подава декларация по т.2.  Не мога да го разбера. Моля за помощ!
Здравейте,  съгласно променената ал. 9 на чл. 38 ЗСч, която не разбирам трябва ли да се подава декларация за неактивност в ТР. от ЕТ?
Здравейте, при извършване на услуга е повредено имущество на клиента.  Признават ли се за данъчни цели разходите по възстановяване на  повреденото имущество и имам ли право на ДК за закупените материали по това възстановяване? Изготвен е двустранен протокол за рекламация и установените щети.
С какъв документ освен с УП се доказва стаж на служител в ДЗЗД след 2015 г.?
Благодаря предварително!
Здравейте, затруднявам се с определянето на категорията труд на длъжност "шлайфист"  при изграждане на метални конструкции. Дейността е Други довършителни строителни дейности.
Здравейте, лице, което има сключени основен и допълнителен трудов договор след прекратяване на основния не е уведомило втория си работодател за това в продължение на около 1 година. Освен с текуща дата да се прекрати втория ТД и да се назначи лицето на основен ТД има ли накакъв друг вариант да се коригира основанието на ТД?
Благодаря преварително!
Здравейте!
През 2014 г. в българска фирма по трудово правоотношение са изплатени доходи на чуждестранни лица със служебен номер от НАП, които са били командировани от българската фирма през цялата 2014 година  в страна членка на ЕС.
Трябва ли да включа тези изплатени доходи в справката по чл. 73 а, ал. 5? Как следва да се определи кога едно физическо лице е чуждестранно - местно на друга държава членка? И кой доход следва да се включи в тази справка?
Извинявам се предварително, че спамя темата, но много ми се иска да прочета ваше мнение по следния въпрос, който не ми дава мира, от момента в който разбрах какво трябва да декларираме в това прословуто приложение 4: За какви цели ще послужи тази информация и какво ще се случи след като се издекларираме със сделките между свързани лица?