Здравейте! има издадени два БЛ на лице, при основен работодател и ЕООД, в което лицето не се осигурява за болнични. въпреки това трябва ли да го подам към НОИ?
Здравейте! мой клиент е издал фактура за услуга към Сърбия. как би следвало да се осчеводи в Декларацията по ДДС?
и двете са платени по банков път....март 2018 г.
Здравейте. Платен е данък дивиндент по банков път м. март 2018 г, но е пропуснато декларирането му чрез декларация по чл.55. Какво ще ме посъветвате да направя? за кой месец да я подам? Благодаря Ви!
Платен отпуск за обучение (Загл. изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.)

    Чл. 169. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм., бр. 25 от 2001 г.) Работник или служител, който учи в средно или висше училище без откъсване от производството със съгласието на работодателя, има право на платен отпуск в размер 25 работни дни за всяка учебна година.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., бр. 25 от 2001 г.) Отпускът по ал. 1 се ползва независимо от всички останали видове отпуски. Той може да се ползва наведнъж или на части и не се предоставя на работник или служител, който повтаря учебната година по неуважителни причини.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Учащите се по ал. 1 имат право еднократно и на платен отпуск от 30 работни дни за подготовка и явяване на зрелостен или държавен изпит, включително и за подготовка и защита на дипломна работа, дипломен проект или дисертация.

(4) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., доп., бр. 25 от 2001 г.) За подготовка на дисертационен труд за получаване на научна степен "доктор" работниците и служителите, зачислени на задочна или на докторантура на самостоятелна подготовка, имат право еднократно на 6 месеца платен отпуск, а за подготовка на дисертационен труд за получаване на научна степен "доктор на науките" - 12 месеца. Това право се ползва със съгласието на работодателя.

(5) (Доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Работниците и служителите, които учат във вечерни учебни заведения със съгласието на работодателя, освен тези, които работят при намален работен ден от 7 или по-малко часа, се освобождават 1 час по-рано от работа всеки учебен ден.

    Отпуск за приемен изпит в учебно заведение

    Чл. 170. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато със съгласието на работодателя работникът или служителят кандидатства в училище, приемането в което става с изпит, работникът или служителят има право на платен отпуск, както следва:

1. при кандидатстване в средно училище - 6 работни дни;

2. при кандидатстване във висше училище или за докторантура - 12 работни дни.

(2) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато съгласие на работодателя не е дадено, работникът или служителят има право на неплатен отпуск в размерите по ал. 1, намалени наполовина, който се признава за трудов стаж.

(3) (Предишна ал. 2, изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато работникът или служителят е ползвал платения или неплатения отпуск по ал. 1 и 2, но не е бил приет в съответното учебно заведение или за докторант, за следващите години той има право на неплатен отпуск в размер, равен на половината от отпуска по ал. 1, който се признава за трудов стаж.

    Неплатен отпуск на учащи се

    Чл. 171. (1) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Работниците и служителите по чл. 169, ал. 1 имат право и на неплатен отпуск в следните размери:

1. за подготовка и явяване на изпит - до 20 работни дни за учебна година;

2. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) за подготовка и явяване на приемен, на зрелостен или на държавен изпит, включително и за подготовка и защита на дипломна работа или дипломен проект в средни учебни заведения - до 30 работни дни;

3. за подготовка и явяване на държавен изпит, включително и за подготовка и защита на дипломна работа или на дипломен проект във висши учебни заведения - до 4 месеца;

4. за подготовка и защита на дисертация от задочни докторанти или от докторанти на самостоятелна подготовка - до 4 месеца.

(2) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато съгласие на работодателя не е дадено, работникът или служителят, който учи в средно или във висше училище без откъсване от производството, има право на неплатен отпуск в размерите по ал. 1, намалени наполовина.

(3) (Предишна ал. 2, изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Неплатеният отпуск по ал. 1 и 2 се признава за трудов стаж.

    Ползване на отпуските от учащите се

    Чл. 171а. (Нов - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Отпуските на учащите се по този раздел се ползват във време, определено от работника или служителя в зависимост от организацията на учебния процес, след писмено уведомяване на работодателя най-малко 7 дни предварително.

   
а ако не е извършена пререгистрация- тя нали  до края на 2020 г...?
Здравейте! ЮЛНС публикува ли отчети в ТР до края на юни 2018?
Здравейте, как стои въпросът с вземането на болничен от лице, което работи на ТД и едновременно е СОЛ в ЕООД, като се осигурява на малкия %. Просто трябва да се отразява болничния като отсъствие или пак да се изпраща към НОИ, въпреки че няма да получи обезщетение към ЕООД? и няма как да се вземе само болничен към ТД, без това да с отрази и на ЕООД, нали така?
Здравейте. Работещ на трудов договор си прави ЕООД. Как следва да се осигурява в ЕООД?
Здравейте! При полагане на извънреден труд в два последователни почивни дни се дължи компенсация почивка с един работен ден през следващата седмица ( освен заплащането, разбира се). Въпросът ми е -той заплаща ли се или не? Благодаря на отзовалите се!
Здравейте! При полагане на извънреден труд в два последователни почивни дни се дължи компенсация почивка с един работен ден през следващата седмица ( освен заплащането, разбира се). Въпросът ми е -той заплаща ли се или не? Благодаря на отзовалите се!