Да не би във файла да не сте отбелязали , че го подавате като упълномощено лице с КЕП , а да седи все едно го подава осигурителят /ЕТ/
1.Да с ЕГН
2. В този случай няма данъчна основа , няма данък , няма чл.55
Личния труд относно данъка е приравнен на доход от трудови правоотношения. Данъчната основа се намалява всеки месец с 660.00 лв.  - чл.42 ал2 и чл.18 ал.2
Благодаря , delphine
СОЛ управител на ЕТ подаде документи за пенсиониране м.11.2020. Продължава да осъществява дейност като ЕТ и съответно да се осигурява за ДОО и здравно. Може да започне да се осигурява само за здравно след като излезе решението за пенсиониране, а токава за сега няма. Поне аз доколкото знам, само здравно след като има документ/решение/ за пенсиониране. Тъй като не му достигаше няколко месеца стаж за пенсиониране / изчислен към м.11.2020 / НОИ пратиха писмо да внесе вноски съгл. чл.9а ал.3 от КСО т.е да си " закупи " този стаж и той го направи.  Въпроса ми е нали СОЛ-ът продължава да се осигурява вкл. и за ДОО до момента докато не излезе решението за пенсиониране т.е м.12.2020+м.01.2021+м.02.2021 и т.н са с вноски за ДОО. Служителят от НОИ , който е пратил писмото , е споменал че трябва да коригирам Д1 за м.12, 01,02 и че ДОО не следва да се внася / поне по думите на СОЛ-ът доколкото е разбрал/.
Там се декларират само салда / остатъци / към 31.12.2020. Щом е погасен няма да се посочва нищо.
Мисля че в случая мястото е Германия /ЕС/ и не подлежи на облагане тук в Б-я. Би следвало , анологично на нашия чл.97а ал.1 , регистрация по ДДС там в Германия.
1. ИЗПРАЩАНЕ ИЛИ ПРЕВОЗ НА СТОКИ МЕЖДУ ЕС И ОБЕДИНЕНОТО КРАЛСТВО, КОГАТО СЪОТВЕТНОТО ДЕЙСТВИЕ Е ЗАПОЧНАЛО ПРЕДИ КРАЯ НА ПРЕХОДНИЯ ПЕРИОД, НО Е ПРИКЛЮЧИЛО СЛЕД ТОВА
Изпращането или превозът на стоки от Обединеното кралство до територията на държава членка (или обратното) може да започне преди края на преходния период, но да приключи след края му, при което стоките пристигат на границата на ЕС (или съответно на границата на Обединеното кралство) след преходния период.
Съгласно член 51, параграф 1 от Споразумението за оттегляне тези сделки все още ще се разглеждат за целите на ДДС като сделки в рамките на ЕС (доставки и придобивания на стоки в рамките на ЕС или доставки ПП28 на стоки, които подлежат на облагане в държавата на получаване (дистанционни продажби на стоки) или на произход), а не като износ/внос.
След края на преходния период тези текущи движения на стоки обаче ще трябва да бъдат представяни на митниците на границата на ЕС и на Обединеното кралство. Митническите органи могат да поискат от вносителя да докаже с транспортен документ, че изпращането или превозът са започнали преди края на преходния период.
Задълженията за докладване във връзка с тези сделки, предвидени в Директивата за ДДС, като представянето на обобщени декларации, ще продължат да се прилагат.


Забележка
ПП28 -  От предприятия за потребители. 
Българско ЮЛ извършва консултантски услуги на английско дружество. Услугите са с място на изпълнение Англия съгл чл.21 ал.2 от ЗДДС / не попадат в изключенията на чл.21 ал.4/. До края на преходния период на излизане на Англия от ЕС  / 31.12.2020 / всички правила относно ДДС се запазват същите както преди 01.02.2020 т.е  извършените услуги през 2020 продължават да се отчитат като услуги по чл.21 ал.2 /кл.17 от СД за ДДС/ и влизат в VIES декларацията.
Въпросът ми обаче е за следното. През 2020 българското ЮЛ ще получи аванс за извършване на консултантски у-ги , които ще бъдат извършени през 2021 и съответно тогава ще бъде приключен аванса и издадена окончателна ф-ра. Аванса получен през 2020 трябва да се подаде в кл.17 от СД и съответно ще влезе и в VIES д-цията.
Съгласно споразумението за оттегляне -" Директива 2006/112/ЕО продължава да се прилага до 5 години след края на преходния период по отношение на правата и задълженията на данъчно задълженото лице във връзка със сделки с трансграничен елемент между Обединеното кралство и държава членка, които са била осъществени преди края на преходния период
Ясно е че през 2020 ще има само получен аванс без да е осъществена услугата. Не съм сигурна но според мен когато през 2021 се пусне окончателната ф-ра тя също трябва да се декларира като у-га по чл.21 ал.2 и в VIES а не като услуга към трета страна извън ЕС. Сделката е започнала през 2020 с получаването на аванса.
   
Оттегляне на Обединеното кралство от ЕС

03 Февруари 2020


Уважаеми клиенти на НАП,

С писмена процедура Съветът прие решението за сключване на споразумението за оттегляне от името на ЕС. Това става след гласуването в Европейския парламент на 29 януари и подписването на споразумението за оттегляне от ЕС и Обединеното кралство на 24 януари.

Споразумението за оттегляне влиза в сила при излизането на Обединеното кралство от ЕС на 31 януари 2020 г. в полунощ, централноевропейско време. От този момент нататък Обединеното кралство вече няма да бъде държава — членка на ЕС, и ще се счита за трета държава.

Споразумението за оттегляне гарантира организираното оттегляне на Обединеното кралство от Съюза. То обхваща правата на гражданите, финансовото споразумение, преходния период, протоколите за Ирландия/Северна Ирландия, Кипър и Гибралтар, управлението и други въпроси, свързани с оттеглянето.

Преходен период

Влизането в сила на споразумението за оттегляне слага край на срока по член 50 от ДЕС и бележи началото на преходния период до 31 декември 2020 г. Преходният период, предвиден в споразумението за оттегляне, има за цел да предостави повече време на гражданите и предприятията да се адаптират.

По време на преходния период Обединеното кралство ще продължи да прилага правото на Съюза, но вече няма да бъде представлявано в институциите на ЕС. Преходният период може да бъде удължен еднократно с максимум една или две години, ако двете страни постигнат съгласие за това преди 1 юли 2020 г.

Необходимо е да се има предвид, че по отношение на прилагането на разпоредбите на Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 г. относно общата система на данъка върху добавената стойност Споразумението предвижда следното:

1. Директива 2006/112/ЕО на Съвета се прилага по отношение на стоки, изпратени или превозени от територията на Обединеното кралство до територията на държава членка и обратно, при условие че изпращането или превозът са започнали преди края на преходния период и са приключили след това.

2. Директива 2006/112/ЕО продължава да се прилага до 5 години след края на преходния период по отношение на правата и задълженията на данъчно задълженото лице във връзка със сделки с трансграничен елемент между Обединеното кралство и държава членка, които са била осъществени преди края на преходния период, както и във връзка със сделки, попадащи в обхвата на параграф 1.

3. Чрез дерогация от параграф 2 и от член 15 от Директива 2008/9/ЕО на Съвета (30) заявленията за възстановяване, които се отнасят до ДДС, платен в държава членка от данъчно задължено лице, установено в Обединеното кралство, или платен в Обединеното кралство от данъчно задължено лице, установено в държава членка, се подават съгласно условията на посочената директива най-късно до 31 март 2021 г.

4. Чрез дерогация от параграф 2 и от член 61, параграф 2 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 на Съвета (31) измененията на справки-декларации за ДДС, подадени в съответствие с член 364 или член 369е от Директива 2006/112/ ЕО или в Обединеното кралство по отношение на услуги, предоставени в държави членки по потребление преди края на преходния период, или в държава членка по отношение на услуги, предоставени в Обединеното кралство преди края на преходния период, се представят най-късно до 31 декември 2021 г.

Преговорите относно бъдещото партньорство между ЕС и Обединеното кралство ще започнат, след като Обединеното кралство напусне ЕС. Рамката за тези бъдещи отношения беше изложена в политическата декларация, договорена от двете страни през октомври 2019 г.

Контекст

На 23 юни 2016 г. гражданите на Обединеното кралство гласуваха за напускане на ЕС. На 29 март 2017 г. Обединеното кралство официално уведоми Европейския съвет за намерението си да напусне ЕС.

На 17 октомври 2019 г. Европейският съвет (член 50) одобри споразумението за оттегляне, договорено от преговарящите от двете страни.

Освен това Европейският съвет одобри и преразгледаната политическа декларация относно рамката на бъдещите отношения между ЕС и Обединеното кралство.