Здравейте,
Въпросът е наистина интересен. Допълнителните резерви могат да се формират по решение на ОС на дружеството, ако това е записано в Устава. Увеличението им не подлежи на регистрация.
Общоизвестно, проверяващите винаги търсят възможност да увеличат облагаемата основа.
Вие се притеснявате от прилагането на текста на т. 4.4 от Общите разпоредби на НСФОМСП:
4.4. Приход - нарастването на икономическата изгода през отчетния период под формата на придобиване на активи или намаляване на пасивите, което води до нарастване на собствения капитал, освен онова, което подлежи на разпределяне между собствениците на капитала, и преоценката, отразена в собствения капитал.
Аз не виждам тук нито придобиване на активи, нито намаляване на пасивите, което да кореспондира с финансовия резултат. Вие трансформирате задължение в капитал, един пасив в друг, без да се променя сумата на пасива. Не намирам в ЗКПО данъчно третиране на такава операция. Не е спомената и в текстовете, касаещи отклонение от данъчното облагане.
Ако имахте отписване на задължение, трябваше да приложите чл. 46, но случаят не е такъв. Предполагам, кредиторът (съдружникът) не се е отказал от вземането си по съдебен ред, нито дружеството оспорва задължението си към него.
Не може да се приеме и за дарение от страна на съдружника, изискващо съответното облагане и по ЗКПО, и по ЗМДТ.
Операцията не е обичайна и поради елегантния и удобен изход, който предлага,бих я окачествила като щекотлива. Не би било излишно да я коментирате с одитор. Може да потърсите как са решени аналогични случаи в съдебната практика (сигурно има такива и дори с ревизионни актове).
Ще е интересно да ни информирате за резултата от проучванията Ви.