РАЗЯСНЕНИЕ № 96-00-164 от 22.04.2014 г. относно прилагане на ЗДДФЛ при изплащане на доходи по извънтрудови правоотношения от сдружение на собственици при управление на сгради в режим на етажна собственост
Скрит текст :
НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ
чл. 38 ЗДДФЛ,
чл. 43 ЗДДФЛ,
чл. 55 ЗДДФЛ,
чл. 73 ЗДДФЛ
В отговор на направеното от Вас запитване, постъпило в Дирекция ОДОП - … с вх. № … от 03.04.2014 г., Ви уведомяваме за следното:
В запитването излагате следната фактическа обстановка:
Отдавате под наем помещения в сграда, в режим на етажна собственост. През 2013 г. сте наели по граждански договори лица за почистване и за извършване на ремонти. За изплатените доходи през годината сте удържали авансов данък по чл. 43 от ЗДДФЛ и сте го внасяли в бюджета, подавали сте декларация по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ.
Задавате следните въпроси:
1. Следва ли през 2014 г. да удържате и внасяте данък за изплатените суми по извънтрудови правоотношения.
2. Управителят на домсъвета трябва ли да подава справка за изплатени доходи на физическите лица за 2013 г. /справка по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ/.
Правата на задължените лица са визирани в чл. 17, ал. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/. Съгласно посочените в т. 2 и т. 5 от същия член разпоредби, задължените лица имат право да им бъдат разяснявани правата в производствата по този кодекс, включително и правото на защита в административното, изпълнителното и съдебното производство, и да бъдат предупредени за последиците от неизпълнение на задълженията им по този кодекс, както и да им бъде осигурена информация за публичните им задължения и за сроковете, в които следва да заплатят дължимите от тях данъци, задължителни осигурителни вноски и други публични задължения.
Писмените становища ангажират приходната администрация по смисъла на чл. 17, ал. 3 от ДОПК, поради което отговори на поставени въпроси може да получи заинтересованото лице след като се идентифицира с пълните си идентифициращи данни /в т. ч. ЕИК по Булстат/ и като изложи максимално изчерпателно конкретни факти и обстоятелства от дейността си, които са от значение за съответното производство по ДОПК.
В случай, че запитването се прави чрез упълномощено лице, следва да се приложи копие от пълномощното.
Тъй като направеното от Вас запитване не съдържа ЕИК по Булстат, на основание горното Ви предупреждаваме, че при кореспонденцията с НАП следва да посочвате пълните си идентифициращи данни.
С оглед изложената в запитването фактическа обстановка и съобразно приложимата нормативна база, изразявам следното принципно становище:
Съгласно чл. 9 от Закона за управление на етажната собственост /ЗУЕС/ има две форми на управление на етажната собственост: общо събрание и сдружение на собствениците.
Общото събрание на собствениците не е юридическо лице, по смисъла на Търговския закон. Съгласно разпоредбата на чл. 11, т. 11 от ЗУЕС, общото събрание на собствениците може да приеме решение за възлагане на дейности по поддържането на общите части на сградата на юридическо или физическо лице срещу възнаграждение, като определя и конкретни правомощия на управителния съвет /управителя/, които могат да бъдат възложени за изпълнение на тези лица.
За създаването на сдружение се свиква учредително събрание на собствениците на самостоятелни обекти в сградата в режим на етажна собственост. Сдружението се учредява от собственици, представляващи не по-малко от 67 на сто идеални части от идеалните части на собствениците от общите части във входа (входовете) (чл. 25, ал. 3 и ал. 4, изр. 1 и 2 ЗУЕС).
Сдружението се създава само за целите на ЗУЕС и се вписва в регистъра на сдруженията на собствениците в сгради в режим на етажна собственост по местонахождението на сградата в режим на етажна собственост.
На основание разпоредбата чл. 25, ал. 1 от ЗУЕС сдружението на собствениците е юридическо лице, създадено по реда на ЗУЕС и има за предмет управлението на общите части на етажната собственост. На основание разпоредбата на чл. 3, ал. 1, т. 1 от Закона за регистъра БУЛСТАТ сдружението на собствениците като юридическо лице, което не е търговец, подлежи на регистрация в регистъра БУЛСТАт.
Публичният регистър на сдруженията на собствениците в сгради в режим на етажна собственост се реализира от общинската администрация. Той се състои от отделни регистрационни карти (партиди) на хартиен и електронен носител (чл. 2, ал. 4 от Наредба № РД-02-20-8 от 11 май 2012 г.). Данните съгласно чл. 2, ал. 3 от Наредба № РД-02-20-8 от 11 май 2012 г. са публични и достъп до тях има всяко лице. Общината осигурява достъпа чрез публикуването им на електронната си страница (§ 2 ЗР на Наредба № РД-02-20-8 от 11 май 2012 г.).
От изложената от Вас фактическа обстановка, не става ясно коя форма на управление на етажната собственост сте избрали, но при проверка в информационните регистри на НАП се установи, че ДОМСЪВЕТ … има регистрация в регистър Булстат.
Следователно, избраната от Вас форма на управление на етажната собственост е сдружение на собствениците, което е юридическо лице, по смисъла на ЗУЕС. На основание чл. 31, ал. 1 и ал. 2 от ЗУЕС, органи на сдружението са общо събрание, управителен съвет (управител) и контролен съвет (контрольор). Сдружението се представлява в отношенията му с органите на местната власт и с други правни субекти от управителния съвет (управителя).
По смисъла на чл. 1, ал. 2 от Закона за счетоводството, във връзка с препратката на § 1, т. 33 от ДР на ЗДДФЛ, предприятия са: търговците по смисъла на Търговския закон; юридическите лица, които не са търговци, бюджетните предприятия, неперсонифицираните дружества, търговските представителства и чуждестранните лица, осъществяващи стопанска дейност на територията на страната чрез място на стопанска дейност, с изключение на случаите, когато стопанската дейност се осъществява от чуждестранно лице от държава - членка на Европейския съюз, или от друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, единствено при условията на свободно предоставяне на услуги.
Видно от цитираните дефиниции, етажната собственост с форма на управление сдружение, е сред лицата които са задължени да определят, удържат и внасят авансовия данък по чл. 43 от ЗДДФЛ, тъй като може да бъде дефинирана като предприятие по смисъла на § 1, т. 33 от ДР на ЗДДФЛ.
Предвид изложеното дотук, в отговор на първия Ви въпрос:
През 2014 г. следва ли да удържате и внасяте данък за изплащаните възнаграждения при сключване на граждански договори с физически лица?
Облагането с данък по ЗДДФЛ е съобразено с вида на съответния доход, а именно:
- лицата, които получават възнаграждения по извънтрудови правоотношения се облагат съответно по реда на Раздел ІІІ от глава пета на ЗДДФЛ, като ползват 25 на сто разходи за дейността, на основание чл. 29, ал. 1, т. 3 от закона.
Авансовото облагане на доходите по извънтрудови правоотношения е регламентирано в чл. 43 от ЗДДФЛ. Предвид разпоредбата на чл. 43, ал. 4 от ЗДДФЛ, когато платец на дохода е предприятие или самоосигуряващо се лице, размерът на данъка се определя и данъкът се удържа от платеца на дохода при изплащането му. В тази връзка следва да се имат предвид следните дефиниции:
По силата на чл. 43, ал. 4 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) когато платец на дохода от стопанска дейност по чл. 29 е предприятие или самоосигуряващо се лице, размерът на данъка се определя и данъкът се удържа от платеца на дохода при изплащането му. Данъкът се внася в срок до края на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода в републиканския бюджет по сметка на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по мястото на регистрация на платеца на дохода. (чл. 65, ал. 12 и чл. 66, ал. 1 от ЗДДФЛ).
На основание чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ предприятията и самоосигуряващите се лица - платци на доходи, задължени да удържат и внасят данъци по реда на този закон, подават декларация по образец за дължимите данъци. Декларацията по чл. 55, ал. 1 се подава в сроковете за внасяне на дължимите данъци в териториалната дирекция на Националната агенция за приходите, в която подлежат на внасяне дължимите данъци.
Предвид цитираните законови разпоредби, когато предприятие - платец на доходи по чл. 29 от ЗДДФЛ подава декларацията по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ (образец 4001) в т. 1 в Част ІІ следва да посочи ЕИК, а на ред 1, колона 3 в Част ІV общата сума на дължимия данък за съответното тримесечие за всички лица придобили такива доходи.
Следва да имате предвид, че алинея 4 на чл. 43 не се прилага, когато лицето, придобиващо дохода, е самоосигуряващо се лице по смисъла на Кодекса за социално осигуряване и декларира това обстоятелство с писмена декларация пред платеца на дохода /ал. 5 на чл. 43 ЗДДФЛ/. В този случай, на основание чл. 43, ал. 6 от ЗДДФЛ, размерът на авансовия данък се определя и внася от лицето придобило дохода в срок до края на месеца, следващ тримесечието, през което той е придобит. В същия срок следва да подаде и декларация по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ /чл. 56/. В този случай получателят на дохода, когато е самоосигуряващо се лице следва да Ви издаде документ по чл. 9, ал. 2 от ЗДДФЛ.
По втория въпрос:
Трябва ли управителят на домсъвета да подава справка по чл. 73 от ЗДДФЛ за изплатени доходи на физически лица за 2013 г., Ви отговаряме следното:
Съгласно изискванията на чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ, предприятията и самоосигуряващите се лица по смисъла на КСО – платци на доходи, изготвят справка по образец за изплатените през годината доходи. В т. 1-4 от същата законова разпоредба са посочени доходите, за които платците изготвят и подават тази справка в срока, посочен в ал. 4 на чл. 73 - до 30 април на следващата година. За ДОМСЪВЕТ "…", гр. …, ще възникне задължение за деклариране в справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ на размера на изплатения доход и размера на действително удържания данък, съобразно горните указания. В случай, че на физическо лице е изплатен доход само през последното тримесечие на годината, данък не следва да се удържа, а в справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ следва да се посочи само размерът на изплатения доход.
Вижте това - може би ще Ви ориентира.