Колеги,
Попаднах на много хубав отговор на д.е.с. Христо Досев. Кратко, ясно, в резюме за облагането на ЗП, регистриран по ЗДДС, но избрал да се облага като ФЛ, а не като ЕТ.
Споделям:
Скрит текст :
Облагане на земеделски производител
Публикувано на 07.03.2017
Христо Досев, д.е.с.
В бр. 11 от 2016 г. на сп. "Форум на счетоводителя" Христо Досев, д.е.с., отговаря на въпроса: Земеделски производител, регистриран по ЗДДС, който се облага по реда на чл. 29 от ЗДДФЛ съставя ли годишен отчет за дейността при нетни приходи от продажба 700 хил. лв.? За доход от дейността при облагане на земеделската продукция - мляко, от платената сума приспада ли се включения в нея ДДС? Как следва да се декларира и обложи продажбата от ЗП на комбайн, закупен преди 2 години? Как ще се обложи и приход от наем на земеделска земя?
За да бъде задължено да съставя годишен отчет за дейността, съответното лице следва да попадне в поне една от хипотезите на чл. 51, ал. 1 от ЗДДФЛ, а именно:
- Да извършва стопанска дейност като търговец по смисъла на Търговския закон;
- Да е едноличен търговец (ЕТ);
- Да облага доходите си по реда на чл. 29а от ЗДДФЛ - т.е. регистрираният земеделски стопанин да е избрал доходът му от селскостопанска дейност да се облага с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28 от ЗДДФЛ - т.е. по подобие на Едноличните търговци. В този вариант земеделските стопани дори се считат за задължени по реда на Закона за счетоводството и за тази си цел са приравнени на еднолични търговци (ЕТ).
Видно от поставения въпрос, конкретното лице не попада в хипотеза 2 и 3 и следва да се прецизира, дали попада, или не попада в хипотеза 1. Според чл. 2, ал. 1 от Търговския закон, не се смятат за търговци физическите лица, занимаващи се със селскостопанска дейност. Ето защо считаме, че земеделският стопанин не извършва дейност като търговец по смисъла на Търговския закон, поради което не следва да съставят и представят годишен отчет за дейността. Нещо повече - земеделския стопанин, независимо че е длъжен да води счетоводна отчетност, тъй като е регистриран по ЗДДС лице (чл. 123 от ЗДДС задължава всяко регистрирано лице да води подробна счетоводна отчетност, която е достатъчна за установяване на задълженията му по този закон от органите по приходите), но не е длъжно да съставя финансови отчети по реда на Закона за счетоводството, тъй като не е предприятие по смисъла на чл. 2 от Закона за счетоводството (за целите на ЗСч. предприятия са търговците по смисъла на Търговския закон, но както пояснихме по-горе, земеделските стопани не се считат за търговци по реда на Търговския закон).
След като земеделският стопанин е регистриран по ЗДДС, то получените суми, представляващи ДДС, начислен за облагаеми доставки, не се считат за облагаем доход на самото физическо лице - земеделски стопанин, тъй като това е данък, който лицето следва да внесе в републиканския бюджет, приспадайки ползвания данъчен кредит съгласно механизма на функциониране на ЗДДС.
Облагането на дохода от продажбата на комбайна, който представлява пътно превозно средство за целите на ЗДДФЛ, се счита за необлагаем доход, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е равен или по-голям от една година. В противен случай, ако периода между датата на придобиване и датата на продажбата е по-малък от една година, доходът се счита за облагаем - чл. 13, ал. 1, т. 2, буква „а“ от ЗДДФЛ. Видно от конкретното запитване, продаденото пътно превозно средство - комбайн е закупено преди повече от една година, поради което доходът от продажбата не се облага по реда на ЗДДФЛ. Това обаче не освобождава лицето да начисли 20% ДДС, тъй като съгласно ЗДДС подобна доставка на стоки се счита за облагаема. Начисленият ДДС в случая, както пояснихме по-горе, не е доход на лицето, а косвен данък, подлежащ на внасяне по сметка на компетентната ТД на НАП.
За доходите от рента, аренда или друго възмездно предоставяне за ползване (например наем) на земеделска земя можем да кажем, че същите представляват необлагаем доход по смисъла на чл. 13, ал. 1, т. 24 от ЗДДФЛ. По смисъла на чл. 45, ал. 1 от ЗДДС, отдаването под наем или аренда на земеделска земя (земя, която не е УПИ) е освободена доставка, за която не се начислява ДДС. В случай обаче, че доставчикът избере тя да бъде облагаема, позовавайки се на чл. 45, ал. 7 от ЗДДС, за подобна доставка доставчикът следва да намисли 20% ДДС.