Несъобразени утежнения за бизнеса се предлагат в Закона за мерките по време на извънредното положение

19.03.2020, 07:24 19685 6

19.03.2020, 07:24
Публикации: 1964 / 1619
Администратор на сайта
Вчера в края на работния ден група депутати от ГЕРБ са внесли предложения към Законопроекта за мерките по време на извънредното положение, обявено с решение от 13 март 2020 г. на Народното събрание, с входящ номер 054-04-67 от 18.03.2020 г. (тук).

В него се предвижда промяна на режима за определяне и внасяне на авансовите вноски за данъка върху печалбата за 2020 година, което практически представлява натоварване за фирмите в момент, в който другите европейски държави предвиждат мерки за облекчаване на бизнеса предвид COVID-19.

Промяната се състои в това, че до момента предприятията, които са задължени да внасят авансови вноски за корпоративен данък, сами определят размера му на база на прогнозната си печалба за годината. В година на очакван срив за редица бизнеси, се предлага авансовите вноски за корпоративен данък за първите шест месеца от 2020 година на всички фирми да бъдат изчислени служебно от НАП на база на 1/2 от печалбата за 2018 година, която бе една добра година с отчетен икономически ръст, без право тези вноски да бъдат променяни при очаквана загуба за годината. Често това ще означава надвнасяне на данък при ситуация на загуби, фалити и борба за оцеляване, при ситуация в която работодатели ще се чудят от къде да намират средства за плащане на заплати и осигуровки. Отделно много фирми са били на печалба през 2018 година, но са прекъснали дейност или очакват загуба за 2020. Не е нормално тези фирми да са задължени да внасят авансовото данък върху несъществуващи печалби за 2020 година, нито сега е моментът този режим да бъде променян.

От една страна държавата призовава не съкращавайте служители, ние ще ви предоставим финансова помощ, от друга страна тя се готви да наложи авансово внасяне на данъци върху загуба или почти никаква печалба. Категорично това не е подкрепа на бизнеса по време на пандемия, а обраното – това е бреме. Затова предложеният режим на авансовите вноски е изключително несъобразен за малкия бизнес.

По отношение на предложеното удължаване на срокове за годишното приключване, трябва да се подчертае, че срокът 31 март в България е прекалено кратък и без аналог в другите европейски държави. Почти никой в другите държави-членки не приключва до 31 март. В същото постоянно се увеличават изискванията към бизнеса с нови и нови справки в периода на годишното приключване (януари-март), когато текат обученията, както за приключването, така и за новостите в законодателството, приети през декември на предходната година.

Затова удължаването на срокът за годишното счетоводно приключване е очаквано и логично решение, не само защото България, а и светът преживяват глобална пандемия. Ако този срок беше в нормални граници, например до 30.06 на следващата година, то при сегашното извънредно положение натискът нямаше да е така голям до степен на невъзможност на подаване на отчетите и данъчните декларации. В момента много от счетоводителите работят от вкъщи, работата им е забавена, те са заети и с отглеждането на своите деца поради затварянето на детските градини и училищата. В същото време сайтът на НСИ се срива почти ежедневно и прави невъзможно подаването на отчетите. Когато сайтът на НСИ се срине по време на попълване на отчета, което става в режим онлайн, това налага прекъсване на работния процес, риск от грешки и като цяло изключително голямо допълнително забавяне на работата при този кратък срок до 31 март, а това създава риск от невъзможност на подаване на отчетите и данъчните декларации на малките фирми, които масово се обслужват от счетоводните кантори в страната.

Повече за предложения нов режим за авансово отчитане за корпоративен данък и удължаването на сроковете поради извънредното положение можете да прочетете тук.
#1 | 19.03.2020, 09:22
Публикации: 12228 / 2276
Подкрепям напълно ! Дано има здравомислещи да разберат, че простите неща дават по-голям ефект. Какви законодателни промени , какви новости , които ще доведат до хаос особено при фирми , добре разчели определянето на авансовата си вноска и вече декларирали я. В една фирма съм декларирала доста по-голям размер на авансовата вноска от този, който ще ми "преизчислят " . Не желая да ми се намалява - преди да я обявим сме мислили. Ако ни е голяма - има механизъм да я намалим законово .
Да променят срокове за декларации и данъци и до тука. Тези добрини ще са достатъчни !
#2 | 19.03.2020, 10:00
Публикации: 1259 / 77
При мен при няколко фирми ще има драстично увеличаване на ав.вноска,поради това ,че 2018г. им е била доста по силна от миналата.Сега сле подали ГДД с много по малка ав.вноска ,от колкото се изчислява по "новия" начин.даже подадох ГДД отново за да я намалим повече. И защо да нямат право да пускат хората в неплатен отпуск? Имам хора със семеййни фирми-назначени са съпрузи,деца. Искат да ги пуснат в неплатен ,за да платят по-малко осигуровки,защото цялата фамилия чака на този бизнес, а той в момента е в колапс.
#3 | 19.03.2020, 10:31
Публикации: 12228 / 2276
 И защо да нямат право да пускат хората в неплатен отпуск? Имам хора със семеййни фирми-назначени са съпрузи,деца. Искат да ги пуснат в неплатен ,за да платят по-малко осигуровки,защото цялата фамилия чака на този бизнес, а той в момента е в колапс.

Ако наистина излязат в отпуск никой не го забранява, ако е обаче само по документи ... не искам да мисля, че всички ще започнат да правят това и после да виним държавата, че няма пари.
#4 | 19.03.2020, 12:01
Публикации: 835 / 178
Че ще има и такива мушмороци, които ще ползват неплатен "отпуск" само по документи, е ясно. Но те като цяло няма да са много.
По-важното е за нормалния бизнес да върви. Сега има отложени доставки на суровини, материали, стоки, забавени транспорти. Не може да се работи нормално в не малко фирми, но с една помощ от държавата - да бъдат подкрепени излезлите в неплатен отпуск работещи - ще е много добре и за хората и за фирмите. Така и държавата ще получи приходи  - под формата на данъци,  от тази нейна помощ. В света вече го правят това - Италия, Гърция, скоро и в Германия.
#5 | 19.03.2020, 12:22
Публикации: 147 / 41
Зравейте,

Аз също съм против така изчислените авансови вноски и невъзможността те да бъдат коригирани с декларация. Имам адекватен пример:

Хотели в Слънчев бряг. През 2018 година печалбата е над 1 мил.лева, през 2019 година - фалит на Томас Кук - загуба от 0.6 мил.лева, 2020 година - очевидно няма да има някаква дейност (поне до 30 юни). И държавата иска да се внесе още данък при положение, че има надвнесен над 100 хил.лева с авансови вноски, но той не се смята за надвнесен до 30 юни (срока на подаване на декларацията).

Или няма мислещи хора в това министерство или всичко е правено набързо и на крак ...

Не знам дали знаете, но масово в Германия автомобилните заводи затваря ... приемането и поръчката на резервни части към нашите заводи също спира ... като резултат и нашите заводи ще затворят ... разбира се това е временна мярка ... но защо да внасят авансов данък, ако не работят ...

Искрено се надявам кризата да отмине, но аз съм песимист ... от възрастта е ...

Приятна работа !
#6 | 20.03.2020, 17:11
Публикации: 1 / 0
Здравейте, Менда Стоянова е оттеглила не само предложението за авансовите вноски, а също и предложението да се удължи срока за подаване на ГДД по ЗКПО до 30.06.2020. В предложения текст от правната комисия има само удължени срокове за декларации по ЗДДФЛ и по ЗСч за публикуване на отчетите и декларациите без дейност.
Последни Теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група