Привет, колеги.
Нека Новата 2018 донесе на вас и вашите семейства здраве и много късмет.
Пускам тази тема, защото има неща, свързани с отлагането на отпуската, които не са ми ясни. Моля за разяснения. Към момента редакцията на чл.176 от КТ е следната:
Чл. 176. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 58 от 2010 г., в сила от 30.07.2010 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2015 г., в сила от 17.07.2015 г.) (1) Ползването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година от:
1. работодателя - поради важни производствени причини при условието на чл. 173, ал. 5, изречение трето;
2. работника или служителя - когато ползва друг вид отпуск или по негово искане със съгласието на работодателя.
(2) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от 6 месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.
(3) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползването му, като уведоми за това писмено работодателя най-малко 14 дни предварително.
Във връзка с това питам:
1.За 2017 г. работник не е ползвал 5 дни отпуск. До края на 2017 не е подавал заявление за отлагане на отпуската. Има ли право през 2018 да подаде ? Ако не е подал - тези 5 дни губят ли се ?
2.Какво означава "да осигури полването му" /ал.2/ ? Не може да откаже ползването, или "няма не искам - Иване, излизаш в отпуск през май" ?
3.Лично аз намирам противоречие между:
"Работникът или служителят използва платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се отнася" и "Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година...".
Моля за вашите мнения.