Жанет Богомилова, юрист
В бр. 12 от 2008 г. на сп. “Счетоводство+” Жанет Богомилова, юрист, разглежда процедурата за прекратяване на трудов договор със срок за изпитване.
До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие по реда на чл. 71 от КТ. Това означава, че страната, в чиято полза е изпитването, докато то трае, може да прекрати договора моментално - считано от следващия работен ден, без да е длъжна да обосновава решението си за прекратяването и без да отправя предизвестие и да чака неговото отработване.
Ако тя не стори това до изтичане на срока за изпитване, трудовият договор се смята за окончателно сключен. С други думи от този момент договорът става безсрочен, ако такава е била волята на страните, или се превръща в трудов договор за определено време, ако такава е била уговорката, или пък в някои от останалите видове срочни трудови договори - за заместване, за завършване на определена работа, до провеждане на конкурс и т.н.
Страната по договора, в чиято полза не е уговорено изпитването, също може да го прекрати, преди да изтече изпитателният срок, но дължи предизвестие по общия ред. Срокът на предизвестието зависи от това, дали окончателният договор е бил предвиден като безсрочен, или като срочен трудов договор. Например, в случай че окончателният договор е за неопределено време, а изпитването е уговорено в полза на работодателя, то служителят следва да отправи 30-дневно предизвестие за прекратяването му, съгласно чл. 326, ал. 2 от КТ. Тук изпитваният служител, който иска да напусне, има две възможности - да отработи предизвестието или да заплати обезщетение, според чл. 220 от КТ, в размер на брутното си трудово възнаграждение за неотработения срок на предизвестие и да напусне веднага.
Има и трета възможност - работникът или служителят, ако изпитването не е уговорено в негова полза, в случай че иска да напусне по време на изпитателния срок, може да отправи до работодателя молба за освобождаване от заеманата длъжност по взаимно съгласие по реда на чл. 325 от КТ. Ако работодателят е съгласен, в този случай няма да се отработва предизвестие. Ако обаче работодателят не е съгласен договорът да бъде прекратен по взаимно съгласие, служителят следва да отправи предизвестие и да го отработи или да напусне, преди да изтече срокът на предизвестието - тогава, когато желае, като заплати на работодателя обезщетение в размер на брутното си трудово възнаграждение за неотработения срок на предизвестие.