От указанията на таблица 2:
3. В колона 3 се попълва осигурителния доход във връзка с: пенсии, трудови, служебни правоотношения; доход, върху който се внасят здравноосигурителни вноски за периодите на временна неработоспособност, бременност и раждане, отглеждане на малко дете; суми, изплащани за сметка на социалните разходи; възнаграждения на членове на кооперации, получени от упражняване на трудова дейност в кооперацията; възнаграждения по договори за управление и контрол на търговски дружества, ЕТ, на неперсонифицираните дружества, както и синдиците и ликвидаторите; трудова дейност на изборни длъжности; като служители с духовно звание на Българската православна църква и други регистрирани вероизповедания по Закона за вероизповеданията; като специализанти, които получават възнаграждение по договор за обучение за придобиване на специалност от номенклатурата на специалностите, определена по реда на чл. 181, ал. 1 от Закона за здравето.
Данните се вписват въз основа на ведомостите за работни заплати или други документи.
В тази колона самоосигуряващите се лица вписват доходите, получени като членове на ЦИК, ОИК, РИК и СИК по Изборния кодекс.
Доходът, получен от пенсии, е равен на размера на пенсията или сбора от пенсиите, без добавките към тях.
Доходът, върху който се внасят здравноосигурителни вноски за периодите на временна неработоспособност, бременност и раждане, отглеждане на малко дете е равен на минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица.
В случаите по чл. 14 в, б. „б” от Регламент 1408/71, самоосигуряващите се лица вписват в тази колона доходите си от дейност като наети лица, извършвана на територията на друга държава – членка за която се дължат вноски за здравно осигуряване, съгласно законодателството на тази държава. Тези доходи се доказват с документ, издаден от работодателя в съответната държава-членка, удостоверяващ помесечно размера на осигурителния доход. Този документ се прилага към данъчната декларация и се посочва в част ІІІ, ред 20 /обр. 2001/ или част ІІІ, ред 12 /обр. 2001а/.
Когато месечният осигурителен доход, вписан в колона 3, е равен на максималния месечен осигурителен доход, останалите колони не се попълват и не се довнасят осигурителни вноски за съответния месец.
4. В колона 4 се попълва осигурителният доход, върху който лицата, изброени в т. 1 от указанията, дължат авансово осигурителни вноски.
Което ме навежда на мисълта че пенсията оказва влияние и ако например пенсията му е 700 лева и той иска да е осигурен на максимума, за да не се налага да довнася, то трябва да плати 8% върху 1500 лева, ако правилно разбирам указанията?!?