Един автомобил се ползва за най-различни нужди и разходите се третират данъчно по различен начин:
1. За основната дейност - например, разходите, свързани с доставката и превоза на необходимите материали, ако същите са документално обосновани съгласно изискванията на чл. 10 от ЗКПО и чл. 7 от Закона за счетоводство. Тези разходи са данъчно признати. Ако не са документално обосновани, обаче, попадат в категорията на данъчните постоянни разлики, с които се увеличава ФР, по силата на чл. 26, т. 2 от ЗКПО.
2. За управленска дейност - когато са свързани с пътувания на управителя във връзка с посещенията на обекти, институции, срещи от делови характер. Също трябва да са документално обосновани, като при ползване на автомобила едновременно и за основна и за управленска дейност, приложение намира чл. 215 от ЗКПО и разходите се калкулират пропорционално на изминатите километри. Облагат се по чл. 204, т. 3 и са данъчно признати както самите разходи, така и разходите за данъка.
3. За лични нужди - това са непризнати за данъчни цели разходи на основани чл. 26, т. 1 от ЗКПО. С тях се увеличава ФР.
Изводът е, че за служебен автомобил следва да се издават пътни листа за всички видове пътувания, защото само по този начин ще можете да имате документална обоснованост на данъчното третиране на направените разходи.