Вижте тук
http://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=3939.0С промените в Кодекса за социално осигуряване (КСО), в сила от 01.08.2012 г., за пръв път се дава възможност определен кръг лица да се осигуряват, без да са налице ясно регламентирани доказателства, за осъществявана от тях трудова дейност.
Това става възможно с въвеждането на нова разпоредба (ал. 9 на чл. 4 от КСО) в Кодекса, благодарение на която съпрузите на лицата, упражняващи свободни професии (адвокати, нотариуси, експерт – счетоводители, лицензирани оценители и т.н.), занаятчийска дейност, регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводителите, ще могат по желание и за собствена сметка да се осигуряват за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт и за общо заболяване и майчинство. Единственото изискване за това е, половинките да не са осигурени на друго основание и да участват със съгласието на съпрузите си в упражняваната от тях дейност. По какъв начин ще се доказва това „участие” обаче не е ясно.
До сега основен принцип на социалното осигуряване в България е то да се прави на база реални доходи и доказана трудова дейност, независимо дали е управленска (както е изискването за осигуряване на управителите в търговските дружества, които много често са и съдружници) или друга. Единственото изключение до сега беше за съпрузите на действащи дипломати в чужбина, тъй като в този случай има обективни причини те да не работят.
Осигурителните вноски ще се дължат поне върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, респ. минималния осигурителен доход за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, определени със Закона за бюджета на ДОО за съответната година.
Промените са продиктувани от изискванията на Директива 2010/41/ЕC, за прилагане на принципа на равнопоставено третиране на мъжете и жените, които извършват дейности в качеството на самостоятелно заети лица.
Във Вашия случай , след като казвате че сте ЕООД , мисля че е неприложимо .