Надявам се това да Ви е полезно
Скрит текст :
Може ли управител да не получава възнаграждение
д-р Али Вейсел, д.е.с.
Осигуряване
За “Експертис” д-р Али Вейсел, д.е.с., регистриран одитор, дава отговор на въпроса: Собственик на ЕООД с договор за управление получава заплата 3000 лв. месечно и съответно се осигурява на максимален осигурителен доход. Същото физическо лице е управител в друга фирма ЕООД, на която не е собственик. Трябва ли да получава заплата от тази фирма като управител, или може изобщо да не фигурира във ведомостта за заплати?
Не ни е известна изрична нормативна забрана, че не може да има трудов договор без възнаграждение. Нещо повече, има становища на Националната агенция за приходите (НАП), в които се разглежда осигуряването, когато лицето не получава трудово възнаграждение.
В това отношение е интересно, че управителите на търговски дружества следва да се осигуряват по реда на чл. 4, ал. 1, т. 7 (тук се включват управителите и прокуристите на търговски дружества и на еднолични търговци и на техните клонове, членовете на съвети на директорите, на управителни и надзорни съвети и контрольорите на търговски дружества, синдиците и ликвидаторите, както и лицата, работещи по договори за управление на неперсонифицирани дружества) от Кодекса за социално осигуряване. Ако съдружникът в търговско дружество осъществява управление и контрол в дружеството без договорено възнаграждение, той следва да се осигурява като самоосигуряващо се лице на основание чл. 4, ал. 3, т. 2 (лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества) от КСО, дори и когато е вписан в съдебното решение като управител. Според становище на НАП с изх. № 20-00-1230/08.09.2009 г. по този ред е осигуряването и за всяка друга трудова дейност в дружеството без възнаграждение или срещу възнаграждение, получено за работа без трудово правоотношение.
Важно е обаче да се има предвид чл. 77 от Закона за данък върху добавената стойност: “При определяне на задълженията на лицата по този закон в случаите на сделки между свързани лица, на сделки, сключени при условия, чието изпълнение води до отклонение от данъчно облагане и прилагане на пазарни цени, трансфери, свързани с определена база, както и за лихви по финансов лизинг, се прилагат съответно разпоредбите за предотвратяване на отклонението от данъчно облагане от Закона за корпоративното подоходно облагане.”