Определяне на основна икономическа дейност за целите на осигуряването :Писмо № 24-00-846 от 10.05.2006 г. на НАП
Скрит текст :
Определянето на основната икономическа дейност от осигурител
С направените промени в Кодекса за социално осигуряване (ДВ, бр.105/2005 г.) от 01.01.2006 год., беше изменен чл.5, ал.1 и определението за осигурител е: "Всяко физическо лице, юридическо лице или неперсонифицирано дружество, както и други организации, които имат задължение по закон да внасят осигурителни вноски за други физически лица".
С тази промяна от кръга на лицата имащи качеството на осигурител са изключени клоновете и поделенията на юридическите лица.
Осигурителят определя основната си икономическа дейност съгласно Националната класификация на икономическите дейности (НКИД 2003), утвърдена със заповед на председателя на Националния статистически институт и съгласно икономически дейности посочени в Закона за бюджета на ДОО за съответната календарна година (Приложение №1, чл.8).
Съгласно допълнителната разпоредба на Наредба за елементите на възнаграждението и доходите, върху които се правят осигурителните вноски, и за изчисляване на паричните обезщетения за временна неработоспособност или за бременност и раждане, в случаите в които осигурителя осъществява две или повече икономически дейности , основната му икономическа дейност се определя от дейността, в която са заети най-голям брои лица по трудово правоотношение.
При определянето на основната икономическа дейност на осигурителя не се вземат предвид работниците и служителите които са общо функционално свързани с осигурителя.
При извършване на няколко икономически дейности осигурителя определя в края на календарния месец икономическата дейност, с оглед определянето на минималния осигурителен доход на заетите лица. В броя на осигурените лица се включват: заетите през месеца, преминалите от една дейност към друга, новопостъпилите, напусналите.
Във връзка с изложеното, органите по приходите в своята работа при определяне на основната икономическа дейност на осигурителя, следва да имат предвид:
• До 31.12.2005 год. клоновете и поделенията на юридическите лица, като осигурители са определяли основна икономическа дейност, независимо от юридическото лице
• От 01.01.2006 год. клоновете и поделенията на юридическите лица не определят икономическа дейност. Задължението за определяне на икономическата дейност е на осигурителя - юридическото лице.
Определяне на основна икономическа дейност за целите на НСИНКИД - НСИ
Скрит текст :
Определянето на основната дейност се осъществява, като се определи коя от извършваните от предприятието дейности допринася най-много в резултата от производството на стоки или услуги. Добавената стойност е основен критерий (показател) за класифициране на единиците по икономическа дейност и определянето на основната дейност на предприятието.
Често на практика не е възможно да се получи информация за добавената стойност, затова на преден план изниква необходимостта да се дефинират практически приложими измерители (критерии), за да се постигне най-доброто възможно приближение до резултата, който би се постигнал с използване на показателя “добавена стойност”. Такива алтернативни показатели за измерване на относителната важност на различните икономически дейности, извършвани от единицата са:
Брутно производство на стоки и услуги от всяка икономическа дейност от предмета на дейност на единицата;
Стойността на продажбите на стоки и услуги, с произход от съответните икономически дейности. Този критерий обикновено се приема като достатъчно приближение към тяхното брутно производство;
Надници и заплати, принадлежащи на различните икономически дейности, осъществявани от единицата;
Заети в икономическите дейности, осъществявани от единицата.
Когато единицата извършва повече от една икономическа дейност, за оценка на дела на всяка дейност и определяне на основната от тях, може да се използва всеки от посочените по-горе икономически критерии, поради което е възможно в някои случаи различие в тази характеристика за една и съща единица в административните регистри на различни ведомства (различен код по НКИД).
Използваният критерий в практиката на Националния статистически институт е показателя “Нетен размер на приходите от продажби на продукция, стоки и услуги”.