като сумата на съдружник във всеки протокол не надвишава 10000 лв
Не е добре. Трябва сумата по решението (общо за двамата, преди приспадане на данъка) да е под 10000
Четох в тази статия
https://www.tita.bg/free/taxes/515 че
Например, ако ООД с двама съдружника – физически лица през 2017 г., разполага с печалба, реализирана през 2016 г., така и през предходни години в размер на 100 000 лв., то може да разпределя част от нея на база отделни самостоятелни решения, взети през различно време, например, края на март, края на юни и края на септември, съответно в размер на:
16 000 лв. общо (по 8 000 лв. на съдружник);
18 000 лв. общо (по 9 000 лв. на съдружник);
19 000 лв. общо (по 9 500 лв. на съдружник).
В този случай, ако сумите са изплатени от касата на дружеството в брой, ЗОПБ няма да е нарушен. Всеки един съдружник има отделно правоотношение с дружеството и плащането към всеки един съдружник представлява плащане към две отделни физически лица, което не може да бъде оформено с един общ платежен документ, а може да бъде оформено само с два отделни самостоятелни платежни документа, въпреки че се извършва въз основа на едно и също решение на Общото събрание. (Въпреки шумът, който се вдигна – няма промяна в прага за плащания в брой - той остана до 10 000 лв.)
След като инвентаризацията ще е фиктивня, защо и плащането на дивидента не е фиктивно? В пълния му размер. Да се подпишат, че са си взели парите и толкоз.
Аз също мислех да стане по този начин, предложението на одитора не ми харесва, затова се допитвам тук.