Здравейте,
Очевидно не познавате смисъла на ДДС в ЕС. "Платформите" които използвате за реклама Гугъл, Фейсбук и т.н. имат офиси регистрирани в ЕС и те издават фактури за рекламните кампании с 0% ДДС, защото съгласни законодателствата в Европа, включително това в България, като получател на услуги в ЕС следва да се регистрирате задължително по ЗДДС, чл.97а. И това преди да започнете да получавате фактурите на името на фирмата.
"Продажбата на интелектуални продукти, приемащи се за стоки" ще трябва добре да прецените, защото много често това са консултански услуги, права за ползване, авторски права и т.н., които за съжаление имат различна регулация по ЗДДС от стоките. Ако продавате в ЕС - следва да се регистрирате по ЗДДС преди да направите първата продажба.
Ако приемем, че са стоки и не сте регистриран в друга страна членка при достигане на оборот от 50 хил.лева - следва да се регистрирате задължително.
Ако получавате плащания по банкови сметки в чужди банки, платежни системи или в електронна валута - следва да ги декларирате в БНБ и внимателно да прецените дали Ви трябва фискално устройство за отчитане на продажбите.
Електронната търговия не е извадена като дейност - съществува в кодовете на дейностите и следва в АВ и НСИ да се декларира с този код.
За осигуряването - това си е друга бира, но най-важното, което изпускате е че СОЛ в края на годината изравнява осигуряването за цялата година. Ако този месец се осигурявате на 510 лева, а като личен труд получите 5000 лева, в края на годината ще трябва да внесете осигуровките на максималния доход намален с 510 лева. Това ще е около 4 пъти повече от сумата за месец и умножено по месеците, които сте работили (ако това Ви е средномесечен доход от полагане на труд).
Вероятно и други колеги са Ви казали - колкото и да Ви притеснява - наемете си счетоводител. Коректният счетоводител пази тайните на клиентите си.
За нас е много трудно да дадем съвет на няколко реда без да познаваме дейността, а за Вас ще е много трудно да ни разберете, поради специфичната терминология.
За всичко, което съм изброил има съответните закони, наредби и становища на НАП. Има редица въпроси, които са обсъждани подробно:
- защо полагания труд на съдружник е приравнен на трудов договор, но не е и как да се декларира
- в кои случаи трябва да се използва ФУ при електронна търговия
- защо следва да се регистрираме при получаване или предоставяне на услуги в ЕС и кой вариант е по-добър относно правото на данъчен кредит.
Последно: писането в много теми от форума само намалява вероятността да Ви отговорят. Писането в една тема може да доведе до дискусия и да сме много по-полезни един на друг.
Приятна почивка, все пак е неделя ...